דף הבית |   פוקוס חברות   |   שיחת היום   |   המנכ"לים   |   דרושים   |   מתחמים   |   הבמה  
 
  כניסת חברה   |   אתר סלולארי אתר סלולארי  
ידעטק - מנוע חיפוש הייטק
חברות   חדשות   אנשים   דרושים   מילון  
  מציאת פתרון טכנולוגי   |   חברות הייטק   |   פרסם אצלנו  
  Private Zone:     Login     Dashboard   |   Jobs   |
 
הבמה: מגמות חדשות בתחום הבינה העסקית
אסף טימור עידן נוי דניאלה אלקובי-פיש שמוליק סיטון מירב שוורץ-ויטס דוד גרינפלד צביקה גולדרייך יוגב פלד
אהוד דקטר צפריר להב אדיר אורן גיל אברהמי דותן נאמני אלעד ישראלי ליאור כהן-עמיקם יניב מאיר
יותם אהרונסון ניר צרפתי
 
מגמות חדשות בתחום ה- BI: אלעד ישראלי, מנכ"ל ומייסד חברת סייסנס
 
אלעד ישראלי
שוק הבינה העסקית רשם בשנה החולפת תנופה משמעותית, כולל רכישת חברות BI, הקמה או הרחבה של חטיבות בתחום ה- BI. עושר מידע וריבוי יכולות טכנולוגיות הביאו מנהלים לתסכול בתהליך "דליית המידע" מהדו"חות והגרפים השונים. לקוחות הרגישו שמערכת הבינה העסקית מנתבת אותם לחשיבה מסוימת, בעוד השאלות העסקיות שמטרידות אותם, אינן באות לידי לביטוי.
מערכת ידע טק פנתה לחברות מובילות ולמומחים בתחום להסביר כיצד בינה עסקית מאפשרת למיליוני אנשים לקבל החלטות עסקיות טובות יותר

אלעד ישראלי 01/06/11 | 12:00 |  SiSense שלוט בפרסומת שכולם רואים - בחר את SiSense

הגישה המסורתית לבינה עסקית פשטה את הרגל, ובמקומה מציעות חברות הגל החדש פתרונות אלטרנטיביים, המבוססים על טכנולוגיות חדשניות ומודלים עסקיים ייחודיים.

שינויים שחלים בתחום הבינה העסקית

במהלך השנים האחרונות חלים שינויים דרמטיים בעולם הבינה העסקית (Business Intelligence), שלכולם מטרה אחת - הסרת המכשולים שמונעים שימוש נרחב יותר במערכות תומכות החלטה בארגונים. מכשולים אלה כוללים עלויות גבוהות, תלות גדולה מדי בחברות הטמעה חיצוניות וחוסר שביעות רצון כללי של משתמשים עסקיים מהכלים המוצעים להם על ידי ספקיות התוכנה המסורתיות.

באופן טבעי, את השינויים הללו מובילות חברות צעירות יחסית (כדוגמת SiSense הישראלית) בעלות גישה חדשנית לתחום - בין אם תוך שימוש בטכנולוגיות חדישות כגון מסדי נתונים טוריים (Columnar Databases) או באמצעות מודלי תוכנה כשירות (SaaS) - כאשר מטרתן היא לשנות את חוקי המשחק לטובת הלקוח.
מה החשיבות של ניתוח מידע עבור ארגונים?

בינה עסקית, כרעיון, קיימת כבר למעלה מ- 20 שנה ומרבית הארגונים מבינים היטב את היתרון שבקבלת החלטות המבוססות על מידע אמיתי, בניגוד להסתמכות על ניחושים ואינטואיציות. על כך יעיד הביקוש האדיר לפתרונות מסוג זה והצמיחה הפנומנלית של התחום בכללותו.

בעולם הדינמי של היום, פתרונות בינה עסקית הכרחיים יותר מתמיד לארגונים המעוניינים בפעילות עסקית יעילה, תוך שליטה בהוצאות ומיקסום ההכנסות בכל הרמות והדרגים. בנוסף, השימוש הגובר באינטרנט כאמצעי הפצה ושיווק גורם לתחרותיות מרובה כמעט בכל תחום, וללא פתרונות כאלה ארגונים עלולים למצוא את עצמם הרחק מאחור.

תפישות ומודלים בתחום הבינה העסקית

מרבית פתרונות ה- BI המסורתיים (SAP, IBM, Microsoft, Oracle וכו') תוכננו להטמעה באמצעות ספקי משנה - אנשי מקצוע מנוסים הידועים בדרך כלל בשם הקולקטיבי 'אינטגרטורים' - המתמחים בהטמעת פתרונות כאלה. למעשה, רוב חברות ה- BI בישראל הן חברות אינטגרציה.

כפועל יוצא, פתרונות אלה דורשים מומחיות טכנית שלא קיימת בארגון הממוצע. בנוסף, עלויות התוכנה בפתרונות מסוג זה הם קטנות ביחס לעלויות חוזי השירות הנדרשים מול ספק המשנה. ואם לא די בכך, התלות של הארגון בספק הוא מתמשך (ולעיתים נצחי), מה שמגביל מאד את השימוש והתאמת הפתרון לצרכים המשתנים לאורך זמן של הארגון.

כל אלה מהווים את המכשול העיקרי העומד בפני ארגונים השוקלים ברצינות הטמעת פתרון BI מסורתי, ולכן המגמה הבולטת ביותר כיום היא לכיוון בחירה בפתרונות המיועדים לשירות עצמי (Self Service).

כלים ומוצרים ל- BI

ישנן מספר גישות להגדרה מהי בינה עסקית בשירות עצמי:

בינה עסקית כשירות (SaaS) ו\או בתצורת ענן (Cloud): גישה זו באה לאפשר הטמעת פתרונות מסויימים (פשוטים, בדרך כלל) ללא מעורבות מחלקת מערכות המידע הפנימית בארגון. הרעיון הבסיסי מאחורי גישה זו הוא מיקור חוץ מלא של שירותי ה- IT הסובבים פתרונות BI. פתרונות אלה מבטלים, לפחות על הנייר, את הצורך בהצבת מומחים ייעודיים בתוך הארגון, הקצאת חומרה יעודית ובניהול עדכוני תוכנה. מאידך, גישה זו לא רק שאינה פותרת את התלות הרבה בספק השירות, היא אף מעצימה אותה.

בינה עסקית לאנליסטים: גישה זו דוגלת בעיקר במתן כלים לייעול עבודתם של אנליסטים בארגון, אשר מבלים שעות נוספות באיסוף וארגון נתונים באקסל. כלים אלה בדר"כ מספקים יכולות אנליטיות וגרפיות מיוחדות, אך אינם אידיאלים לפתרונות מרובי משתמשים בהעדר טכנולוגית ממורכזת לעיבוד מידע.

פתרונות עוקפי Data Warehouse / OLAP: פתרונות שנועדו לשימוש מרובה משתמשים ו\או לעיבוד כמויות רבות של מידע עסקי מהווים את האתגר הטכני הגדול ביותר. ההתמודדות עם אתגר זה באמצעות מחסני נתונים (Data Warehouse) וקוביות OLAP היא שהפכה את הבינה העסקית המסורתית לנחלתם של העשירים והאמיצים בלבד. עובדה זו העלתה את הצורך לטכנולוגיות חלופיות המבטלות את סיבוכיות ההטמעה ואת והעלויות הגבוהות הכרוכות בה.

חברת SiSense, לדוגמא, פיתחה את טכנולוגית הקוביה האלסטית (ElastiCube) אשר מבוססת על מסד נתונים טורי ויכולות ניהול זכרון מתקדמות. הטכנולוגיה הזו מאפשרת התמודדות פשוטה עם אתגרים הנובעים מהצורך לעבד מידע רב על גבי חומרת מחשב סטנדרטית וזולה. החברה משתמשת בטכנולוגית הקוביה האלסטית במוצר הבינה העסקית שלה - Prism - אשר ניתן להתנסות חינם באתר החברה.

סיכום

בשנים האחרונות נעשו צעדים גדולים כדי לאפשר הטמעה נרחבת של פתרונות בינה עסקית בארגונים. אם בעבר בינה עסקית היתה נחלתם של ארגונים גדולים (ועשירים) בלבד, הרי שהיום גם חברות בינוניות, קטנות ואפילו סטרטאפים יכולים להנות מפתרונות כאלה. גם אתם מוזמנים.
 
תפריט על סדר היום 
 
פוקוס חברות Top 5
חדשות המנכ"לים
דרושים מתחמים
הבמה  
  תפריט הבמה 
 
»  מעורבות חברתית
»  מגמות חדשות בתחום הבינה העסקית
»  מגמות חדשות בתחום ה- CRM
»  מגמות חדשות בעולם הבדיקות
»  עם הפנים קדימה
    בחירת הגולשים
  מגמות חדשות בתחום הבינה העסקית 
 
אסף טימור MatrixBI  
עידן נוי Yael Software  
דניאלה אלקובי-פיש Ness Technologies  
שמוליק סיטון SAP Israel  
מירב שוורץ-ויטס Microsoft Israel  
דוד גרינפלד Xioma  
צביקה גולדרייך Libi Software Technology  
יוגב פלד QlikView  
אהוד דקטר HighView  
צפריר להב iTAnalyzer  
אדיר אורן BICS  
גיל אברהמי Point of View Software  
דותן נאמני DataCube  
אלעד ישראלי SiSense  
ליאור כהן-עמיקם Naya Technologies  
יניב מאיר Datamine  
יותם אהרונסון New AspeQt  
ניר צרפתי enix technologies  
 
 
 
מנוע חיפוש   |   הייטק   |   דרושים   |   Goto-Mobile בניית אתרים לסלולר
 
RSS   |   תקנון   |   צור קשר
 
מחשוב ענן
ניהול קשרי לקוחות
אבטחת מידע
 
בינה עסקית
ניהול ידע
ניהול מסמכים
 
בנקאות ביטוח
תיירות מלונאות
אופנה טקסטיל
 
חינוך אקדמיה
קמעונאות
חקלאות
 
קידום אתרים
דרושים הייטק
 
Cloud Computing
Virtualization
Security
 
Storage
Network
ERP
 
CRM
BI
QA
 
KM
SaaS
SOA
 
BPM
BPO
DRP
 
Outsourcing
Semiconductor
Telecom
 
Mobile
Backup
DMS
 
ידעטק  |  ידע טק  |  ידע-טק


Navigation