דף הבית |   פוקוס חברות   |   שיחת היום   |   המנכ"לים   |   דרושים   |   מתחמים   |   הבמה  
 
  כניסת חברה   |   אתר סלולארי אתר סלולארי  
ידעטק - מנוע חיפוש הייטק
חברות   חדשות   אנשים   דרושים   מילון  
  מציאת פתרון טכנולוגי   |   חברות הייטק   |   פרסם אצלנו  
  Private Zone:     Login     Dashboard   |   Jobs   |
 
הבמה: מגמות חדשות בתחום הבינה העסקית
אסף טימור עידן נוי דניאלה אלקובי-פיש שמוליק סיטון מירב שוורץ-ויטס דוד גרינפלד צביקה גולדרייך יוגב פלד
אהוד דקטר צפריר להב אדיר אורן גיל אברהמי דותן נאמני אלעד ישראלי ליאור כהן-עמיקם יניב מאיר
יותם אהרונסון ניר צרפתי
 
מגמות חדשות בתחום ה- BI: מירב שוורץ-ויטס, מנהלת שיווק Office System מיקרוסופט ישראל
 
מירב שוורץ-ויטס
שוק הבינה העסקית רשם בשנה החולפת תנופה משמעותית, כולל רכישת חברות BI, הקמה או הרחבה של חטיבות בתחום ה- BI. עושר מידע וריבוי יכולות טכנולוגיות הביאו מנהלים לתסכול בתהליך "דליית המידע" מהדו"חות והגרפים השונים. לקוחות הרגישו שמערכת הבינה העסקית מנתבת אותם לחשיבה מסוימת, בעוד השאלות העסקיות שמטרידות אותם, אינן באות לידי לביטוי.
מערכת ידע טק פנתה לחברות מובילות ולמומחים בתחום להסביר כיצד בינה עסקית מאפשרת למיליוני אנשים לקבל החלטות עסקיות טובות יותר

מירב שוורץ-ויטס 01/06/11 | 12:00 |  Microsoft Israel שלוט בפרסומת שכולם רואים - בחר את Microsoft Israel

שינויים שחלים בתחום הבינה העסקית

בעבר, תחום ה- BI התמקד במתודולוגיה, טכנולוגיה, והשימוש בנתונים לטובת קבלת החלטות. משתמשים יכלו לנתח נתונים היסטורים, נוכחיים ותקופתיים על ידי שילוב של מידע תפעולי ותחזיות. לרב התהליך היה ארוך ומעט מסורבל. בינה עסקית היתה זמינה עבור מספר מועט של משתמשים והצורך לקבל מידע על-ידי עובדים נוספים גדל.

כיום המגמה הינה להעצים את המשתמשים ולתת להם את הכח והיכולת ליצור, לגשת ולשתף מידע בצורה חלקה ובקלות - Self Service BI.

המשתמשים יכולים בעצמם לחקור ולנהל את ההיבטים העסקיים שנוגעים להם לעיתים באמצעות דפדפן בלבד. לעבוד מול מידע מובנה ומידע לא מובנה בקלות בסביבה אחת, תוך שימוש בכלים מוכרים וידועים.

מגמה נוספת שאנחנו עדים לה היום הוא שילוב המידע שמיוצר ונבנה על ידי העובדים ב- Self Service BI לסביבה אחודה שמשלבת את המידע של המשתמשים השונים והופכת אותו ל- Social Intelligence

מה החשיבות של ניתוח המידע עבור ארגונים?

כיום, בעידן בו התחרות בין הארגונים היא זו שדוחפת אותם למצוינות, ישנה חשיבות ליכולת התגובה המיידית לשינויים בשטח.

כלי BI אינטואיטיבי, שיאפשר תחקור ובניית דוחות באופן עצמאי וללא תלות מלאה בגורמים השונים מוריד את ה- Backlog של הפיתוח, מאיץ את התוצרים למקבלי ההחלטות, יוביל בסופו של דבר לניתוח מהיר ואיכותי וייתן יתרון בשטח לארגון.

בנוסף, כלי BI איכותי, מסוגל לבצע טיוב אוטומטי של הנתונים, כבר במהלך הבאתם מהמערכות התפעוליות.
כאשר מדובר בזמינות ועדכניות הנתונים, השאיפה הינה להגיע קרוב ככל שניתן לנתוני זמן אמת. האתגר, בכמויות המידע שיש היום לארגונים, הובילה למצב בו למערכת ה- BI יש חלון זמן מינימלי לעיבוד הנתונים טויבם והצגת למשתמשים בארגון.

כאשר הפלטפורמה מאפשרת להעביר כמות נתונים גדולה יותר במסגרת זמן קצר יותר, עובדי הידע ומקבלי ההחלטות נהנים מזמינות גבוהה של נתונים עדכניים.

טיוב הנתונים והאצת תהליך העברת הנתונים, הם חלק מהיתרונות בהם מיקרוסופט בולטת כיום. לצידם, ניתן למנות, בין היתר: יכולות גבוהות לניטור תהליכים ולאיתור צווארי בקבוק; וניטור נרחב של פעילות המשתמשים, על מנת להסיר ממערכת ה- BI נתונים שלא נעשה בהם שימוש ולפנות מקום לטובת נתונים נדרשים.

אמינות ועדכניות הנתונים, כמו גם הסרת צווארי בקבוק, הינן תכונות חשובות וחיוניות - אך אין ספק כי המחסום הראשון בו נתקלים המשתמשים, הינו ממשק העבודה.

מרבית ממשקי ה- BI פותחו בהתייחסות לאנליסטים מומחים ולא לעובדי ידע מן השורה. כתוצאה, הם מסובכים לשימוש ולתפעול, ויוצרים רתיעה בקרב המשתמשים. חסם אחר, נובע מהצורך להתקין רכיב תוכנה בכל עמדות הקצה, דבר שמצמצם מאוד את הנגישות לכלי ה- BI.

האתגר רב יותר, כאשר מדובר במקבלי החלטות בכירים. מטבע עבודתם, הם נדרשים להחלטות מהירות מאוד, המבוססות על מידע ממוקד, חד משמעי וברור. לפיכך, עד לאחרונה הם נהגו לבקש מעובדים אחרים להכין עבורם את הנתונים, ולהביא להחלטתם 2-3 כיוונים מתומצתים. כיום הם יכולים לבצע זאת בעצמם בפשטות ובמהירות. אותו ממשק שמציג את הנתונים המסוכמים, מאפשר להם תחקור אינטראקטיבי באותה הקלות של שיטוט בטלפון הסלולארי עם ממשק המגע.

גם עבור אתגרים אלה ל Microsoft יתרונות בולטים, ממשק עבודה אינטואטיבי שמבוסס על כלי Office המוכרים (Excel) או שימוש ב- SharePoint 2010 וביכולות ה- BI שהוא מביא עימו.

תפישות ומודלים חדשים בתחום הבינה העסקית

השינוי הבולט ביותר בריבוע הקסם של חברת המחקר גרטנר לשוק פלטפורמות הבינה העסקית (BI) לשנת 2011, היה הזינוק שביצע פתרון ה- BI של מיקרוסופט, למשבצת ה"מובילים". ריבוע הקסם של גרטנר מנתח שווקים וממקם את החברות הפועלות בהם על פי יכולת הביצוע בהצלבה עם החזון שלהן, ומהווה כלי עזר לארגונים בבחירת פלטפורמות טכנולוגיות.

בין היתר, מציין הדו"ח לטובה את תועלות האינטגרציה המלאה בין פלטפורמות מיקרוסופט, את היצע הכלים והיכולות שהן מעמידות לרשות מפתחי הפתרונות, ואת אטרקטיביות המענה במונחי תמורה מול עלות.
לצד המשוב החיובי מצד חברות המחקר, רושם פתרון ה-BI של מיקרוסופט הצלחה גם בצד המסחרי, והוא מאומץ על ידי יותר ויותר ארגונים, מכל גודל. על מנת להבין את מקורות ההצלחה,
שני היתרונות העיקריים, שאף מצוינים בדו"ח גרטנר, נובעים מכך שמדובר בפתרון מודולרי ואינטגרטיבי.
כלומר, הפתרון מורכב מרכיבי תשתית ורכיבי משתמש, אותם ניתן להטמיע יחדיו או בנפרד, בתצורות שונות ומגוונות, באינטגרציה מלאה עם מערכות אחרות בארגון.

יש להדגיש את העובדה שמדובר בפתרון "BI מקצה לקצה" - מתשתית, דרך כלים לעובדי ידע ועד ממשקים למקבלי ההחלטות, כולל קישור למערכות המידע השונות, ליישומי שולחן העבודה ולפורטל הארגוני.
אבל ייתכן כי גורם הבידול האמיתי של הפתרון, נעוץ דווקא בתפישה של מיקרוסופט, לפיה ה- BI אינו כלי למומחים בלבד - אלא מיועד לכל עובד שנדרש לקבל החלטות, קטנות כגדולות. לשם כך, הפתרון עושה שימוש בממשקים מוכרים, המהווים חלק משולחן העבודה הטבעי של המשתמשים.
התועלת בתפישת ה- "BI לכל" ברורה: הארגון גמיש וזריז יותר, בזכות קבלת החלטות מהירה ומבוססת יותר בכל הדרגים.

כלים ומוצרים ל- BI

מיקרוסופט משקיעה רבות בפיתוח ממשקי עבודה אינטואיטיביים, ידידותיים ומוכרים, המסייעים לקבלת החלטות מהירה באמצעות כלים ויזואלים ואינטואיטיביים המאפשרים קבלת החלטות על סמך מידע מתומצת, שמספק תמונת מצב במבט אחד, ולא על סמך ריבוי שורות.

פתרון ה- BI של מיקרוסופט עושה שימוש ביישומי ה- Office הנפוצים (כגון Excel) כממשק משתמש, או לחילופין משתלב בפורטל הארגוני SharePoint 2010. אפשרות אחרת הינה שילוב בממשקי מערכות קיימות (כגון מערכות ה- CRM וה- ERP). בשל כך, יכולות ה- BI נחשפות בפני קהל משתמשים רחב יותר.

בין התשתית לבין ממשק המשתמש, מקשרת פלטפורמת הפורטל וניהול הביצועים Office SharePoint Services. פלטפורמה זו מאפשרת לאסוף ולאגד נתונים ממקורות שונים (כגון SQL, Oracle, SAP, קוביות מסוגים שונים ועוד) ולהציג אותם באופן ויזואלי וברור - באמצעות Dashboard, Scorecard, מפות, גרפים או בכל צורת תצוגה מקובלת אחרת.

סיכום

מיקרוסופט מובילה בחדשנותה ומקפידה לתת מענה למגמות ושינויים בשוק, בעזרת כלים אינטואיטיביים ידידותיים ומוכרים המאפשרים לארגונים:

» להעצים את יכולתם של מקבלי ההחלטות בארגון דרך מתן יכולת ליצור, לגשת, ולחלוק תובנות עסקיות דרך יכולות ה - Self Service BI, עבודה עם מידע מובנה ולא מובנה כאחד והיכולת לשתף בקלות את תוצריהם עם עמיתיהם.

» לשפר את היעילות הארגונית על-ידי מתן גישה למשתמשים אל המידע הנכון תוך הגדלת המחויבות, האחריות האישית (Accountability) והשקיפות בחברה.

» למקד את מחלקת ה- IT ביצירה ותחזוקה של תשתית הבינה העסקית לארגון כולו, וזאת על ידי מתן יכולת בנייה עצמית של הדוחות למשתמשים עצמם.

אין ספק שהתשתית של מיקרוסופט לבסיסי נתונים גדולים וכפלטפורמה למחסני נתונים הינה מין המובילות בשוק העולמי והישראלי בפרט. ההשקעה העצומה בפיתוח ההיבט התשתיתי ובהיבט הלוקח את המשתמש ומעצים אותו מציב אותנו כמובילים בתחום ה- BI ובסיסי הנתונים.
 
תפריט על סדר היום 
 
פוקוס חברות Top 5
חדשות המנכ"לים
דרושים מתחמים
הבמה  
  תפריט הבמה 
 
»  מעורבות חברתית
»  מגמות חדשות בתחום הבינה העסקית
»  מגמות חדשות בתחום ה- CRM
»  מגמות חדשות בעולם הבדיקות
»  עם הפנים קדימה
    בחירת הגולשים
  מגמות חדשות בתחום הבינה העסקית 
 
אסף טימור MatrixBI  
עידן נוי Yael Software  
דניאלה אלקובי-פיש Ness Technologies  
שמוליק סיטון SAP Israel  
מירב שוורץ-ויטס Microsoft Israel  
דוד גרינפלד Xioma  
צביקה גולדרייך Libi Software Technology  
יוגב פלד QlikView  
אהוד דקטר HighView  
צפריר להב iTAnalyzer  
אדיר אורן BICS  
גיל אברהמי Point of View Software  
דותן נאמני DataCube  
אלעד ישראלי SiSense  
ליאור כהן-עמיקם Naya Technologies  
יניב מאיר Datamine  
יותם אהרונסון New AspeQt  
ניר צרפתי enix technologies  
 
 
 
מנוע חיפוש   |   הייטק   |   דרושים   |   Goto-Mobile בניית אתרים לסלולר
 
RSS   |   תקנון   |   צור קשר
 
מחשוב ענן
ניהול קשרי לקוחות
אבטחת מידע
 
בינה עסקית
ניהול ידע
ניהול מסמכים
 
בנקאות ביטוח
תיירות מלונאות
אופנה טקסטיל
 
חינוך אקדמיה
קמעונאות
חקלאות
 
קידום אתרים
דרושים הייטק
 
Cloud Computing
Virtualization
Security
 
Storage
Network
ERP
 
CRM
BI
QA
 
KM
SaaS
SOA
 
BPM
BPO
DRP
 
Outsourcing
Semiconductor
Telecom
 
Mobile
Backup
DMS
 
ידעטק  |  ידע טק  |  ידע-טק


Navigation