דף הבית |   פוקוס חברות   |   שיחת היום   |   המנכ"לים   |   דרושים   |   מתחמים   |   הבמה  
 
  כניסת חברה   |   אתר סלולארי אתר סלולארי  
ידעטק - מנוע חיפוש הייטק
חברות   חדשות   אנשים   דרושים   מילון  
  מציאת פתרון טכנולוגי   |   חברות הייטק   |   פרסם אצלנו  
  Private Zone:     Login     Dashboard   |   Jobs   |
 
הבמה: מגמות חדשות בעולם הבדיקות
גיל קיני רונית שמאי משה בירנשטוק רם יוניש אבירם שוטן איתן לביא
יובל בר יוסף גיל זילברפלד אלון ז‘ירמונסקי רמי אזולאי יואל מונטבליסקי
 
מגמות חדשות בעולם הבדיקות: יואל מונטבליסקי, מייסד משותף וארכיטקט מערכת של PractiTest
 
יואל מונטבליסקי
בחיפוש אחר מגמות חדשות בעולם הבדיקות, יצאה מערכת ידעטק בפנייה למספר חברות מובילות בתחומן בבקשה לשפוך מעט אור על השינויים, המתודולוגיות, המוצרים ומה שביניהם. סיור מרתק בעולם הבדיקות.

יואל מונטבליסקי 09/02/11 | 12:00 |  PractiTest שלוט בפרסומת שכולם רואים - בחר את PractiTest

שינויים שחלים בעולם בדיקות התוכנה

השינויים החלים בעולם הבדיקות הינם חלק משינויים רחבים יותר המשנים את עולם התוכנה כולו:

» מחזורי פיתוח קצרים יותר. אם פעם גרסת פיתוח לקחה בין 12-18 חודשים, היום השוק התחרותי מאלץ את החברות לשחרר גרסא כל 3-6 חודשים, ובהרבה מקרים אפילו כל חודש. מגמה זו תתחזק בעתיד ואני משוכנע כי תוך זמן קצר יגיעו מחזורי הפיתוח לסדר גודל של שבוע או אפילו ימים בודדים.

» התקדמות טכנולוגית. מהפכת ה- "Cloud-Computing" והזמינות הרבה של כלי הקוד הפתוח (open source) הופכים את הארגון ליותר מתקדם טכנולוגית, תהליכים שפעם היו ידניים הופכים לממוכנים ביתר קלות.

» גלובליזציה. לפני 10 שנים המילה "outsourcing" הזכירה לכולם משאבים זולים העלולים לסכן את תוצרי הפרויקט. היום, אחרי שלמדנו כיצד לנהל את מערכות היחסים ולגשר על מרבית פערי התרבות, אנו מסוגלים למנף outsourcing ו- off-shoring להגדלת הגמישות והתחרותיות.

הפקטורים הנ"ל, יחד עם שינויים אחרים קטנים יותר מייצרים מציאות חדשה בתעשייה, המחייבים שינויים מהותיים לדרך שבה עד עכשיו ביצענו את תהליך הבדיקות. אותם שינויים באים לידי ביטוי בשלושה איזורים מרכזיים:
1. ייעוד ומטרת תהליך הבדיקות כחלק מתהליך הפיתוח.
2. פרופיל ומיומנויות נדרשות מבודק תכנה היום.
3. כלים נדרשים לבודק התכנה.

חשיבות הבדיקות בתהליך פיתוח מוצר

כפי שציינתי קודם, חשיבות הבדיקות השתנתה בעשור האחרון ותמשיך להשתנות באופן מהותי בשנים הבאות. כדי להבין את השינוי אנו חייבים להשוות בין המטלות והמטרות של ארגון הבדיקות אז ועכשיו.

לפני 10 שנים מטרת רוב קבוצות הבדיקות בפועל היה "לגלות את הבאגים בסוף תהליך הפיתוח" בלי יותר מדי סיבוכים או דרישות נוספות.

היום המשימה הזו מהווה רק חלק קטן מהמטרה הכוללת של ארגון הבדיקות:

» לתפוס באגים שלא ישתחררו עם המוצר (עדיין!) ובמקביל לנסות למנוע מלהכניס אותם למוצר מלכתחילה על ידי פעולות מנע כגון "reviews" ותהליכי איכות אחרים.

» לשקף לבעלי עניין את המצב העכשוי של הפרוייקט ובמיוחד הסיכויים לעמידה בלו"זים וסטנדרטים של איכות.

» ואולי המטרה החשובה ביותר, לעזור להבטיח את יציבות המוצר לאורך כל תהליך הפיתוח, תוך כדי כתיבת בדיקות אוטומטיות שהמפתחים יריצו על כל שינוי שהם מבצעים למוצר כחלק מתהליך ה- Continuos Integration) CI) של האירגון.

בקיצור, משימות ארגון הבדיקות התרחבו באופן משמעותי ועכשיו מקבלות ביטוי בשלבים הרבה יותר מוקדמים בתהליך הפיתוח.

מתודולוגיות מודלים ושיטות חדשות בבדיקות תוכנה

עולם הבדיקות חייב להתפתח, וזה אומר שהבודקים חייבים לרכוש מיומניות נוספות וללמוד טכניקות שיאפשרו להם להתמודד עם האתגרים החדשים.

לדוגמא, אם פעם אוטומציה היתה משהו נפוץ רק במספר קטן של ארגונים, היום אני לא חושב שאירגון תחרותי אשר חייב לשחרר מוצרים איכותיים בתדירות גבוהה יותר יכול להרשות לעצמו לא למכן חלק ניכר מבדיקות הרגרסיה שלו. יחד עם זאת חסם מחיר הכלים שהיה חלק גדול מהבעיה בהכנסת אוטומציה לאירגונים הולך ונעלם עם הופעת מגוון כלים זולים או אפילו חינמיים באיכות יחסית גבוהה, כמו למשל Selenium ו- Watir המהווים תשתיות חינמיות לאוטומצית דפדפנים, או שרותים כמו LoadStorm שמאפשרים להריץ בדיקות עומסים במחירים סבירים.

שינויים אחרים, חשובים גם כן, הם שימוש יותר נפוץ של טכניקות בדיקה מתקדמות יותר כגון "Exploratory Testing" המשלימות את הטכניקות הרגילות המזוהות יותר עם עולם ה- "Scripted Testing".

הטכניקות החוקרות (כפי שהן נקראות בעברית) מציגות יתרון במספר אופנים:

» ככל שהבודקים שלנו נהיים יותר מקצועיים ורוכשים יותר ניסיון הם יכולים להסתמך יותר על הידע (מבלי לפגוע באיכות הבדיקה!) ואז לכתוב בדיקות מצומצמות וחסכוניות יותר לארגון.

» בדיקות Exploratory המאפשרות לבודק לכסות אזורים שקשה לבדוק בשיטות מסורתיות יותר כמו שימושיות (Usability) של המערכת או אפילו Cross-Functionality או הדרך שבו משתמש עובד עם כמה תוכנות במקביל מבלי שאותן תוכנות מתממשקות אחת עם השניה.

» לבסוף, בדיקות חוקרות מתאימות בארגונים שבהם המוצר פחות מפורט במסמכים ומסתמכים יותר על תקשורת ומתודולוגיות agile שבהם המוצר משתנה הרבה יותר וההגדרות הסופיות שלו נעשות מאוחר מאוד בתהליך הפיתוח וקרוב מאוד למועד שיחרור הגרסה.

כלים ומוצרים לבדיקות תוכנה

בנקודות הקודמות דיברתי על הצורך באוטומציה והתפקיד של ה- ײContinuos Integration" בתהליך הפיתוח והבדיקות המודרני. צריך להבין שאוטומציית הבדיקות (גם יחידה וגם פונקציונליות) הם הגורם החשוב ביותר שמאפשר פיתוח מהיר ואיכותי מכיוון שאנחנו מאפשרים למפתחים שלנו לגלות את הבאגים מייד כאשר הם נכתבים ולא כמה ימים או אפילו שבועות מאוחר יותר כפי שהיה קורה לבודקים שהיו בודקים את אותם תסריטים באופן ידני.

ביחד עם אוטומציה וכתוצאה מתופעת הגלובליזציה, שבה צוותים עובדים באופן מפוזר בעולם וייתכן שהצוות בישראל מקבל תגבור ממפתחים באוקריינה ובודקים בהודו, עבור מוצר שהלקוח הסופי ירצה לבדוק בסופו של דבר מהאתר שלו בארצות הברית. בעולם כזה אי-אפשר לנהל את הפיתוח והבדיקות בעזרת Word-Excel ולכן יותר ארגונים מתחילים להשתמש בכלים לניהול תהליך הבדיקות (Test & QA Management Tools).

בדומה לכלי אוטומציה, עד לא מזמן אותם כלים לניהול בדיקות היו יקרים מדי ומסובכים מדי, ולכם התאימו רק לחלק קטן מארגוני הפיתוח עם כסף ומשאבים הנדרשים כדי לקנות, להתקין, לקנפג ולתחזק את אותם כלים. בשנים האחרונות יצאו מספר כלים לניהול בדיקות שהם גם פשוטים יותר להטמעה, לא דורשים תחזוקה - מכיוון שהם מתוחזקים באתר הספק (SaaS) וגם זולים יותר ונגישים לכל אירגון. כלים האלה מאפשרים לכל האירגונים לנהל את תהליך הבדיקות באופן מקצועי ללא חשיבות גודל הארגון עצמו.

סיכום

להערכתי קבוצות בדיקות התכנה היום סוגרות את הפער המקצועי שהיה קיים בינן לבין חבריהם המפתחים. תפקיד הבודק התרחב מ"רק" לתפוס את הבאגים לקראת סוף התהליך וזה מחייב אותנו היום להתחיל את העבודה מוקדם יותר בתהליך ולהתעסק עם טכנולוגיות ומתודולוגיות הרבה יותר מורכבות מבעבר. תחום הבדיקות התפתח מלהיות חוליית "nice-to-have" לקראת סוף הפיתוח, לגורם ההצלחה (או כישלון!) אשר מהווה היום חלק מרכזי בתהליך, בתור הגורם האחראי ליציבות המוצר, המאפשר לשחרר גרסאות מהר יותר לשוק.
 
תפריט על סדר היום 
 
פוקוס חברות Top 5
חדשות המנכ"לים
דרושים מתחמים
הבמה  
  תפריט הבמה 
 
»  מעורבות חברתית
»  מגמות חדשות בתחום הבינה העסקית
»  מגמות חדשות בתחום ה- CRM
»  מגמות חדשות בעולם הבדיקות
»  עם הפנים קדימה
    בחירת הגולשים
  מגמות חדשות בעולם הבדיקות 
 
גיל קיני Trinity Software and Beyond  
רונית שמאי Tescom  
משה בירנשטוק HP  
רם יוניש TACT  
אבירם שוטן QualiTest  
איתן לביא QualiSystems  
יובל בר יוסף ESL  
גיל זילברפלד Typemock  
אלון ז'ירמונסקי CloudIntelligence  
רמי אזולאי Orcanos  
יואל מונטבליסקי PractiTest  
 
 
 
מנוע חיפוש   |   הייטק   |   דרושים   |   Goto-Mobile בניית אתרים לסלולר
 
RSS   |   תקנון   |   צור קשר
 
מחשוב ענן
ניהול קשרי לקוחות
אבטחת מידע
 
בינה עסקית
ניהול ידע
ניהול מסמכים
 
בנקאות ביטוח
תיירות מלונאות
אופנה טקסטיל
 
חינוך אקדמיה
קמעונאות
חקלאות
 
קידום אתרים
דרושים הייטק
 
Cloud Computing
Virtualization
Security
 
Storage
Network
ERP
 
CRM
BI
QA
 
KM
SaaS
SOA
 
BPM
BPO
DRP
 
Outsourcing
Semiconductor
Telecom
 
Mobile
Backup
DMS
 
ידעטק  |  ידע טק  |  ידע-טק


Navigation