דף הבית |   פוקוס חברות   |   שיחת היום   |   המנכ"לים   |   דרושים   |   מתחמים   |   הבמה  
 
  כניסת חברה   |   אתר סלולארי אתר סלולארי  
ידעטק - מנוע חיפוש הייטק
חברות   חדשות   אנשים   דרושים   מילון  
  מציאת פתרון טכנולוגי   |   חברות הייטק   |   פרסם אצלנו  
  Private Zone:     Login     Dashboard   |   Jobs   |
 
הבמה: מגמות חדשות בעולם הבדיקות
גיל קיני רונית שמאי משה בירנשטוק רם יוניש אבירם שוטן איתן לביא
יובל בר יוסף גיל זילברפלד אלון ז‘ירמונסקי רמי אזולאי יואל מונטבליסקי
 
מגמות חדשות בעולם הבדיקות: רם יוניש - סמנכ"ל שיווק, פיתוח עיסקי ושרותי QA מקצועיים בטאקט בדיקות
 
רם יוניש
בחיפוש אחר מגמות חדשות בעולם הבדיקות, יצאה מערכת ידעטק בפנייה למספר חברות מובילות בתחומן בבקשה לשפוך מעט אור על השינויים, המתודולוגיות, המוצרים ומה שביניהם. סיור מרתק בעולם הבדיקות.

רם יוניש 09/02/11 | 12:00 |  TACT שלוט בפרסומת שכולם רואים - בחר את TACT

בדיקות תוכנה - לא לבודקים בלבד

תמיד ידענו תמיד אמרנו שהאחריות לאיכות המערכת היא של המפתחים. כן כן, של המפתחים ולא של הבודקים. אז נכון, פעם לא היו אנשי בדיקות והמפתח היה אחראי שמה שהוא כתב באמת יעבוד, אחר כך צמח מקצוע חדש והעבירו אליו את כל האחריות, אבל היום ברור לכולם שזה לא מספיק למצוא פרצות ולמלא אותן במלט, צריך לבנות בניין עם יסודות חזקים וקורות תמיכה אחרת במוקדם או במאוחר הכל יקרוס.

6 מגמות מרכזיות בבדיקות תוכנה

מספר מגמות מרכזיות משפיעות על עולם הפיתוח ועולם הבדיקות. מושגים כמו Agile, Scrum, SAAS, Cloud, offshore, ROI תפסו מקום של כבוד בשנים האחרונות בכל כנס מקצועי, מגזין, או כתבה בעולם ההיטק והטכנולוגיה והשפיעו השפעה ישירה גם עלינו כבודקים.

הראשונה: שיטות פיתוח חדשות - AGILE

המודלים האג'ילים צצו כפטריות שלאחר הגשם בעיקר על מנת לתת מענה לאתגרים של "העת החדשה" כגון הצורך בגמישות רבה מאוד וזריזות בפיתוח ומענה לצרכי השוק. במודלים האג'ילים (זריזים) משכי הפיתוח מתקצרים מאוד ומוגדרים בתוך time box של שבועיים עד חודש בדרך כלל. ב- scrum לדוגמא, מגדירים את רשימת הפריטים שיש לפתח (feature back log) ומתעדפים אותם. כל "צוות משימה" בוחר לעצמו את הפריטים אותם הוא מסוגל לפתח ואחראי להצלחת הרכיב. כל time box או ספרינט כולל את כל ה"שלבים המסורתיים" ביחד, כלומר, אפיון הרכיב, פיתוחו ובדיקתו, כך שבסיום הספרינט אותו רכיב למעשה מוכן להטמעה בסביבת הייצור או כחלק מהמוצר בסביבת Pre-production.

על מנת להצליח לעמוד בלוחות זמנים קצרים כאלו המודלים האג'ילים כוללים בחובם עוד לא מעט טכניקות ושיטות לייעול הפיתוח והבדיקות כגון: פיתוח מונחה בדיקות (TDD), פיתוח בדיקות קבלה במקביל לפיתוח הפיצ'רים (ATTD), שימוש נכבד ב- exploratory testing כשיטה מובילה לבדיקות, הטמעת תהליכי אוטומציה בפיתוח ובבניית בילדים (continuous integration) והרבה שימוש בתעדוף על בסיס ניתוח סיכונים (risk based testing).

המודלים האג'ילים, ו- scrum כטכניקה מובילה, למעשה משנים את התפיסה הקלאסית של שלבי פיתוח. בנוסף, בשל לוחות הזמנים הקצרים מתבצע בדרך כלל מעט מאוד תיעוד בתהליך.

לנו כבודקים המשמעות היא שאין זמן לכתוב תכנית בדיקות או תרחישי בדיקות מפורטים ואין זמן לבצע ריגרסיות מעמיקות. במודל זה הבודקים הם חלק מצוות משימה והאחריות לאיכות התוצר היא של כל הצוות ולא רק של הבודקים ("כולם בודקים"). בנוסף, הבודקים משתלבים בתכנון וביצוע הבדיקות למן הרגע הראשון של "האפיון" (user story) ובמהלך הפיתוח עצמו. במודלים אלו אנו נדרשים ומחוייבים לבצע הרבה יותר אוטומציה ורצוי גם ממש כחלק ממשימות הפיתוח עצמן (Test Driven Development). לעיתים הבודקים אחראים לפתח את כלי האוטומציה או להכשיר את המפתחים לבצע בדיקות בעצמם (ולבקר אותן).

חשוב מאוד לשים לב שהבודקים לא ייבלעו בתוך צוות הפיתוח. חייבת להיות להם עמדה של כח ויכולת להשפיע על השחרור של הרכיב בסיום הספרינט בהתאם להיקף הבדיקות שבוצע בפועל. לבודקים הנמצאים בתוך צוותי scrum חייבות להיות יכולות מקצועיות גבוהות מאוד וגם יכולות אישיותיות (כמעט ברמה של ראשי צוותים).

השנייה: ALM - application lifecycle management

יותר ויותר ברור שנדרשת מעטפת אחת של כלים על מנת לנהל סביבת פיתוח ובדיקות אפקטיבית שתסייע לנו לנהל נכון את תהליכי הפיתוח ולא תהפוך אותנו לעבדים של התהליך והטכנולוגיה. IBM רכשו את rational ויצרו סביבה טבעית מלאה של דרישות - פיתוח ובדיקות, Microsoft עשו זאת באופן מאוד ברור ובולט בשנה האחרונה עם השחרור של VSTS2010 הכולל סביבת בדיקות (MTM) מלאה המשתלבת בצורה מלאה עם כלי הפיתוח והתצורה של ה- VisualStudio ועכשיו גם HP software יוצאת בהשקה של ALM11. פלטפורמת ALM11 כוללת מלבד שדרוג של סביבת הבדיקות המוכרת של HP software גם כלי קולברוציה עם סביבת הפיתוח באמצעות subversion של חברת collabnet המאפשר אינטגרציה טבעית ומלאה עם סביבת הפיתוח, ניהול התצורה וניהול גרסאות הקוד.

השלישית: אוטמציה, אוטומציה, אוטומציה

כולם רוצים אוטומציה והיום יותר מתמיד (כבר אמרנו - agile...). בשנים האחרונות יותר ויותר פעילות אוטוציה נכנסת לתוך תהליכי הפיתוח לשלבים מוקדמים יותר. אם כחלק משימוש בטכניקת TDD, אם כחלק מביצוע continues integration ואם מתכנון סקריפטים של אינטגרציה המבוססים על דרישות הלקוח כבר בתהליך כתיבת הקוד (ATDD). בנוסף להעברת פעילות אוטומציה לסביבת הפיתוח, מתקיים תהליך נוסף של העברת האוטומציה גם לבודקים ידניים. מדובר על תהליך המבוסס על פיתוח פונקציות עבור מילות מפתח (key word driven testing) כך שהבודק הידני יכול לבנות תסריט אוטומטי באמצעות שימוש במילים אלו מבלי לכתוב סקריפט אוטומטי בעצמו. ישנם מספר כלים התומכים בשיטות אלו כאשר המוביל והמתקדם ביותר הינו omnitest של חברת omnisys.

הרביעית: Cloud, SAAS

הרעיון המרכזי הוא שניתן לקנות שירות/ מוצר בהתאם לשימוש בו בפועל ולא על בסיס רכישת רישוי. על בסיס מגמה זו ניתן לראות חברות כמו HP software שמציעה שרות של בדיקות עומסים באמצעות Loadrunner היושב בשרתים של אמאזון, או בדיקות ביצועים באמצעות חברת Gomez המשתמשת באלפי clients הפזורים בעולם למדידת ביצועים של אפליקציות web בחווית משתמש אמיתית. ניתן גם לראות כלי ניהול בדיקות רבים המציעים לא מעט יכולות בעלות של שכירות חודשית נמוכה כאשר הלקוח יכול לשכור את הרישוי לזמן קצר, להגדיל או להקטין את כמות הרישיונות בלחיצת כפתור כאשר כל ההתקנות, הגיבוי, ה- data base וניהול הגרסאות של הכלי נעשה ע"י ספק השירות ולא ע"י הלקוח (כלים לדוגמא: practitest, informup, testuff)

החמישית: הבודק החדש

נראה יותר ויותר בודקים עם רקע ויכולות של פיתוח תוכנה. בודקים אלו יישבו כחלק מצוותי הפיתוח ויכתבו תסריטי אוטומציה כחלק מהספרינט עצמו.

נראה שימוש גובר והולך בכלי אוטומציה, כלי עזר וטכניקות מתקדמות שיסייעו לנו לבצע בדיקות בכיסוי מספק (לא בהכרח גבוה מאוד) ובאיכות גבוהה.

אם כיום בארגונים משתמשים בעיקר בכלי לניהול בדיקות וכלי אוטומציה בודד, בשנים הקרובות יהיו לכל בודק 5-10 כלים "קטנים" שיסייעו לו לעשות את הבדיקות מהר ויעיל יותר. כלים אלו יסייעו לו לאתר מה חשוב לבדוק (היכן יש סיכוי גבוה יותר למצוא באגים), לצמצם מקרי בדיקה (לפי שיטת all pairs), לבנות DATA לבדיקות, להריץ בדיקות (כולל כלים שונים לדפדפנים שונים), לזהות פערים בין נתונים או דפים וכמובן לתעד את הבדיקות ואת התקלות. (לדוגמא באמצעות: Snagit, time snapper)

השישית: Offshore וגלובליזציה

תופעת האופשור/ נירשור שהתפתחה מתוך תהליך הגלובליזציה העולמי, מחייבת אותנו לספק פתרונות מקצועיים ואיכותיים יותר המתחרים בפתרונות ושירותים בכל העולם ולא רק בישראל. התופעה הזו משנה את סדר היום של מהנדס הבדיקות, את הפרופיל שלו ואת היכולות המקצועיות והאישיות הנדרשות ממנו. צוות בדיקות בחברת מוצר שלא יהיה מספיק אפקטיבי ואיכותי יאבד מהר מאוד את מקומו לטובת שירות זול יותר וטוב יותר ממדינה מרוחקת. לכן אנחנו כולנו חייבים לשמור על מקצועיות גבוהה ולשאוף להשתפר כל הזמן, כי בדיקות זה מקצוע ובודק טוב הוא מקצוען.

בגלובליזציה טמונה "סכנה" רבה אבל גם הזדמנות גדולה מאוד לכל אחד ואחת מאיתנו.

לסיכום

השוק משתנה, תהליכי הפיתוח והבדיקות מתקצרים ועימם צצים כלים חדשים ושיטות חדשות לביצוע בדיקות.

להערכתי בשנים הבאות השוק יתחלק לשני סוגי בודקים:
1. איש אוטומציה מומחה שיישב קרוב מאוד לגופי הפיתוח - מחייב יכולות פיתוח גבוהות מאוד
2. בודק ידני מומחה שילמד להשתמש במספר רב של כלי עזר לבדיקות

מי שייקפא על שמריו, לא ינסה ללמוד ולהטמיע שיטות חדשות לבדיקות ייפלט משוק הבדיקות תוך 5-10 שנים מהיום, כי זה יהפוך להיות הסטנדרט בתעשיה (בוודאי במדינות כמו הודו וסין לשם תעבור רוב העבודה ה"פשוטה").
הדרך להתקדם וללמוד שיטות וכלים חדשים מבוססת על סקרנות ולמידה.
 
תפריט על סדר היום 
 
פוקוס חברות Top 5
חדשות המנכ"לים
דרושים מתחמים
הבמה  
  תפריט הבמה 
 
»  מעורבות חברתית
»  מגמות חדשות בתחום הבינה העסקית
»  מגמות חדשות בתחום ה- CRM
»  מגמות חדשות בעולם הבדיקות
»  עם הפנים קדימה
    בחירת הגולשים
  מגמות חדשות בעולם הבדיקות 
 
גיל קיני Trinity Software and Beyond  
רונית שמאי Tescom  
משה בירנשטוק HP  
רם יוניש TACT  
אבירם שוטן QualiTest  
איתן לביא QualiSystems  
יובל בר יוסף ESL  
גיל זילברפלד Typemock  
אלון ז'ירמונסקי CloudIntelligence  
רמי אזולאי Orcanos  
יואל מונטבליסקי PractiTest  
 
 
 
מנוע חיפוש   |   הייטק   |   דרושים   |   Goto-Mobile בניית אתרים לסלולר
 
RSS   |   תקנון   |   צור קשר
 
מחשוב ענן
ניהול קשרי לקוחות
אבטחת מידע
 
בינה עסקית
ניהול ידע
ניהול מסמכים
 
בנקאות ביטוח
תיירות מלונאות
אופנה טקסטיל
 
חינוך אקדמיה
קמעונאות
חקלאות
 
קידום אתרים
דרושים הייטק
 
Cloud Computing
Virtualization
Security
 
Storage
Network
ERP
 
CRM
BI
QA
 
KM
SaaS
SOA
 
BPM
BPO
DRP
 
Outsourcing
Semiconductor
Telecom
 
Mobile
Backup
DMS
 
ידעטק  |  ידע טק  |  ידע-טק


Navigation