דף הבית |   פוקוס חברות   |   שיחת היום   |   המנכ"לים   |   דרושים   |   מתחמים   |   הבמה  
 
  כניסת חברה   |   אתר סלולארי אתר סלולארי  
ידעטק - מנוע חיפוש הייטק
חברות   חדשות   אנשים   דרושים   מילון  
  מציאת פתרון טכנולוגי   |   חברות הייטק   |   פרסם אצלנו  
  Private Zone:     Login     Dashboard   |   Jobs   |
 
הבמה: מגמות חדשות בעולם הבדיקות
גיל קיני רונית שמאי משה בירנשטוק רם יוניש אבירם שוטן איתן לביא
יובל בר יוסף גיל זילברפלד אלון ז‘ירמונסקי רמי אזולאי יואל מונטבליסקי
 
מגמות חדשות בעולם הבדיקות: גיל קיני - מנכ"ל חברת טריניטי תוכנה ומעבר
 
גיל קיני
בחיפוש אחר מגמות חדשות בעולם הבדיקות, יצאה מערכת ידעטק בפנייה למספר חברות מובילות בתחומן בבקשה לשפוך מעט אור על השינויים, המתודולוגיות, המוצרים ומה שביניהם. סיור מרתק בעולם הבדיקות.

גיל קיני 09/02/11 | 12:00 |  Trinity Software and Beyond שלוט בפרסומת שכולם רואים - בחר את Trinity Software and Beyond

חשיבות הבדיקות בתהליך פיתוח מוצר

בניגוד לתפיסה שהיתה בעבר, לפיה כתיבת הקוד ובדיקות הם חלקים נפרדים בפיתוח תוכנה - היום מבינים שלא ניתן להפריד בין תהליכים. השורה התחתונה היא Time To Market ועלויות פיתוח, ולפחות בשני הפרמטרים האלה - לפיתוח ולבדיקות השפעה הדדית וגם ישירה על התוצאות. אם לא בודקים את הקוד בשלב מוקדם, לוקח יותר זמן לתקן את הקוד בשלבים מתקדמים, לוח הזמנים משתבש עבור המסלולים השונים בפיתוח ונוצר אפקט דומינו שמשפיע על הארגון כולו. ברמה האסטרטגית - יש לכך השפעה קריטית על ההתנהלות העסקית של הארגון. ברמה שורשית יותר, זה ההבדל בין ארגון בריא, איתן, ובטוח, לעומת ארגון חולה עם סיכויי השרדות נמוכים.

מתוך ההבנה הזו התגברה עם השנים הנטייה לשלב את הבדיקות בשלבים מוקדמים ככל האפשר. בעבר הסתפקנו בתהליכי בדיקות חיצוניים לתהליך הפיתוח, בשנים האחרונות הטמענו גם כלים אוטומטים לבדיקות יחידה וכלים לאנליזה סטטית של הקוד בתוך קבוצות הפיתוח וכעת אנו פונים לעבר מתודולוגיות AGILE שלוקחות את הרעיון הזה צעד נוסף קדימה (אחורה?) באמצעות שילוב מלא של תיכון, פיתוח ובדיקות בסיסיות. באופן הכי ברור הקונספט מודגש ב- TDD: תיכנות מונחה בדיקות.

שינויים שחלים בעולם בדיקות התוכנה

אנו עדים לתהליכים של תיקצוב ורכישת כלים לאוטומציה של תהליכי איכות ובדיקות, במספר גדל והולך של חברות בארץ. המגמה החלה בחברות רב-לאומיות וכעת קיימת אף בחברות מקומיות בינוניות וקטנות.

התחזקות מגמה זו ככל הנראה נובעת מדרישות הולכות וגוברות של הלקוחות לשימוש בכלים אוטומטיים ולעיתים אף לקבלת דו"חות.

אילו צעדים צריכה לנקוט חברה שמעוניינת להטמיע תהליכי בדיקות?

ארגונים נעמדים מול אינספור מאמרים, מחקרים ויועצים שמציעים להם מתודולוגיות "מהפכניות" במטרה לעמוד בקצב הדרישות והשינויים שמכתיב השוק החדש והצרכנים החכמים. יישום המתודולוגיות אינו טריויאלי ואף עשוי להיכשל ולגרום נזקים לחברה שפועלת מתוך לחץ.

הטיפ הכי חשוב שאני יכול לתת לחברות שרוצות להתקדם - בצעו את השינוי בתהליך מפוקח והדרגתי, תוך בחינה של שלב הבשלות-האירגונית (כגון CMMI, SAMM וכו') שבו הארגון נמצא, הגדרת יעדים לשלבים הבאים, והטמעת תהליכים תוך שימת דגש על העלאת המודעות והמוטיבציה בקרב דרגים שונים בארגון. בשורה התחתונה צריך לזכור כי אנו עובדים עם אנשים (ולא עם תוכנה) והם אלו שיניעו ויובילו את התהליך להצלחה.

כלים ומוצרים לבדיקות תוכנה

אנליזה סטטית Klocwork

Klocwork מספקת כלים לשיפור הפרודוקטיביות של מפתחים, באמצעות טכנולוגיה של אנליזה סטטית. מעל ל-800 לקוחות בעולם, משתמשים ב- Klocwork לאיתור ותיקון בעיות אבטחה, אמינות, איכות, ולייעול תהליך ה- code review. ניתן להתייחס לכלי כאל code review אוטומטי שמכסה 100% מהקוד. הכלי סורק את קוד המקור ומתריע על בעיות טכניות מורכבות בקוד.

הכלי מאפשר למפתחים לבצע אנליזה של הקוד שפיתחו, מתוך סביבת הפיתוח שלהם; מספק פיתרון לייעול תהליך ה- code review בקבוצת הפיתוח; עבור המנהלים Klocwork מספק מידע לגבי התקדמות ובשלות הפרוייקט; לארכיטקט מערכת הכלי מאפשר ויזואליזציה של הקוד והגדרת כללים ארכיטקטונים בקוד.

בדיקות דינמיות ברמת מפתח - ++Cantata

++Cantata הוא כלי תוכנה לביצוע בדיקות יחידה ואינטגרציה, בשלבי פיתוח מוקדמים. הכלי, תומך בשפות C/CPP וכולל יכולות יחודיות אשר מצד אחד מקלות באופן משמעותי על המפתחים ומצד שני מאפשרות כיסוי מקיף עד מלא של התוכנה. הכלי מאפשר בדיקות יחידה הן בסביבת הפיתוח והן בסביבת המטרה, כולל התממשקות לחומרה.

בדיקות יחידה ואינטגרציה הינן משלימות לאנליזה סטטית ומאפשרות לבדוק התאמה לדרישות (requirements) באופן טכני וגם ב- Business Logic.

בדיקות אבטחה Fortify

Fortify מספקת סט של כלים לאיתור וזיהוי אוטומטי של בעיות אבטחה בקוד. התוכנה מספקת פתרונות שמשתלבים בתוך תהליכי פיתוח קיימים, החל משלבי פיתוח הקוד, דרך תהליכי QA ועד יישום הקוד בשטח והופכת תהליכים מרכזיים בפיתוח תוכנה מאובטחת לאוטומטיים. בנוסף לאיתור, זיהוי ותיקון בעיות אבטחה בקוד, ל- Fortify פתרונות לניהול ובקרה של אבטחת הקוד, לעמידה בתקני אבטחה בינלאומיים, ולצמצום הסיכונים והעלויות הקשורים בניסיונות חדירה עויינים.

סיכום

עד לשנים האחרונות, המילה איכות היתה מעלה חיוך ציני על פניהם של מנהלי פיתוח. למי יש זמן לבדיקות כשצריך לספק את התוכנה בזמן לא ריאלי ועם תקציב מוגבל. איכות היתה שם קוד לערך נשגב, אידיאל שצריך לשאוף אליו אבל במציאות - אין דרך או כוונה אמיתית לממש אותו.

עם הזמן קרו שני דברים חשובים: ראשית, למדנו, לעיתים בדרך הקשה, שקוד שלא נבדק עלול לחזור כמו בומרנג ולפגוע בבטן הרכה של הפיתוח. שנית, הטכנולוגיה התפתחה באופן משמעותי ואיכות נעשתה זמינה ונגישה באמצעות כלים אוטומטיים לבדיקות ואימות.

הטמעה מוצלחת של כלי בדיקות ואימות, מאפשרת פיתוח של קוד מאובטח, אמין ואיכותי. הפעם לא מדובר ברעיונות בלבד, אלא בהחלטה ניהולית שמונעת משיקולים עסקיים. המטרה היא להעלות את הפרודקטיביות של מפתחים, לחסוך עלויות בזמן פיתוח ולאחר השקת המוצר ולשמור על לקוחות מרוצים.

מחקרים שביצע קייפרס ג'ונס - מומחה בעל מוניטין בינלאומי לאיכות תוכנה - מצביעים על ROI של 1 ל- 15 עבור שילוב של תהליכי איכות בשלבים מוקדמים. המסקנה ברורה: ככל שתתפוס את הבאג מוקדם יותר - עלות התיקון נמוכה יותר.

ובמילים אחרות, מי שבודק בערב שבת - לא צריך להתנצל בפני הלקוח, להקפיץ את המהנדס הבכיר שלו אל הלקוח ולפצות את הלקוח, בשבת.

סוף מעשה במחשבה תחילה.
 
Trinity Software and Beyond
טריניטי תוכנה ומעבר הינה חברה לפיתוח מערכות משובצות והפצת מוצרי פיתוח תוכנה מובילים. טריניטי הציבה לעצמה יעד של מצוינות בפיתוח של מערכות ומודולים משובצים. לשם כך הקמנו קבוצה של מומחים בפיתוח תוכנה ובחרנו להפיץ מוצרי תוכנה מובילים שיכולים למנף את מאמצי הפיתוח. בשנים האחרונות השלימה טריניטי עשרות פרויקטים, תוך הקפדה על ע...
 
תפריט על סדר היום 
 
פוקוס חברות Top 5
חדשות המנכ"לים
דרושים מתחמים
הבמה  
  תפריט הבמה 
 
»  מעורבות חברתית
»  מגמות חדשות בתחום הבינה העסקית
»  מגמות חדשות בתחום ה- CRM
»  מגמות חדשות בעולם הבדיקות
»  עם הפנים קדימה
    בחירת הגולשים
  מגמות חדשות בעולם הבדיקות 
 
גיל קיני Trinity Software and Beyond  
רונית שמאי Tescom  
משה בירנשטוק HP  
רם יוניש TACT  
אבירם שוטן QualiTest  
איתן לביא QualiSystems  
יובל בר יוסף ESL  
גיל זילברפלד Typemock  
אלון ז'ירמונסקי CloudIntelligence  
רמי אזולאי Orcanos  
יואל מונטבליסקי PractiTest  
 
 
 
מנוע חיפוש   |   הייטק   |   דרושים   |   Goto-Mobile בניית אתרים לסלולר
 
RSS   |   תקנון   |   צור קשר
 
מחשוב ענן
ניהול קשרי לקוחות
אבטחת מידע
 
בינה עסקית
ניהול ידע
ניהול מסמכים
 
בנקאות ביטוח
תיירות מלונאות
אופנה טקסטיל
 
חינוך אקדמיה
קמעונאות
חקלאות
 
קידום אתרים
דרושים הייטק
 
Cloud Computing
Virtualization
Security
 
Storage
Network
ERP
 
CRM
BI
QA
 
KM
SaaS
SOA
 
BPM
BPO
DRP
 
Outsourcing
Semiconductor
Telecom
 
Mobile
Backup
DMS
 
ידעטק  |  ידע טק  |  ידע-טק


Navigation