דף הבית |   פוקוס חברות   |   שיחת היום   |   המנכ"לים   |   דרושים   |   מתחמים   |   הבמה  
 
  כניסת חברה   |   אתר סלולארי אתר סלולארי  
ידעטק - מנוע חיפוש הייטק
חברות   חדשות   אנשים   דרושים   מילון  
חיפוש מתקדם
  מציאת פתרון טכנולוגי   |   חברות הייטק   |   פרסם אצלנו  
  Private Zone:     Login     Dashboard   |   Jobs   |
 
חדשות
אפקט הפרפר של חוסר השקעה בהייטק (או - חשיבות ההכשרה למדע וטכנולוגיה בישראל)
 
המושג "טכנולוגיה" במהותו הוא ביטוי מילולי לכלים ומכשירים מעשה ידי אדם אשר נבנו על ידו כאשר נזקק להעצים את יכולתו: הגרזן נ וצר כאשר האדם התקשה לשבור את העצים למדורה, המרכבה נבנתה כדי לייעל את התנועה ממקום למקום, כתחליף להליכה ברגל ובכדי לתת לאדם אפשרות לשמר את האנרגיה האישית שלו.

שלמה גרדמן 15/06/08 | 11:07
 
 
 
 
מאמר שנכתב במשותף ע"י שלמה גרדמן, מנכ"ל חברת ASG ויו"ר כנס רעננה (משמש גם יו"ר פורום מנכ"לי ההייטק של המי"ל) וד"ר דינה לבל מאוניברסיטת ת"א.

המושג "טכנולוגיה" במהותו הוא ביטוי מילולי לכלים ומכשירים מעשה ידי אדם אשר נבנו על ידו כאשר נזקק להעצים את יכולתו: הגרזן נוצר כאשר האדם התקשה לשבור את העצים למדורה, המרכבה נבנתה כדי לייעל את התנועה ממקום למקום, כתחליף להליכה ברגל ובכדי לתת לאדם אפשרות לשמר את האנרגיה האישית שלו.

התפתחות הכלים ושכלולם המתמיד גרמו לשנויים אבולוציוניים בהתפתחות האנושית. כלי העבודה והצייד הראשוניים הפכו את האדם מצייד ומלקט לחקלאי. החקלאות המבוקרת תרמה את חלקה לבניית אסמים ומאגרים, והמסחר במוצרי החקלאות הביא להתפתחות הערים. המצאות הדפוס והנייר אפשרו הפצה רחבה, מהירה וזולה ללא תקדים של הידע האנושי והובילו למהפכות בדת ובמדע.

כל צומת היסטורית, כל אירוע חשוב, כל התפתחות מרכזית בהיסטוריה האנושית - קשורים באופן זה או אחר בהתפתחות טכנולוגית.

כיום אנו נמצאים בעיצומה של מהפכה אשר את מידת עוצמתה והשפעתה, עדיין, אין אנו יכולים לאמוד. אנו מתרחקים מכלים גשמיים ומתבססים על כלים ממוחשבים מתוחכמים , רבי עוצמה. טכנולוגיות אלה מאפשרות לנו להתחקות אחרי מבנה ה- DNA , מייצרות תקשורת מהירה, זמינה, וזולה, מפתחות חקלאות מתוחכמת עתירת יבולים בשטחים קטנים, מייעלות ניידות אנשים וסחורות בין ארצות ויבשות, מסייעות במניעה וטיפול של מחלות ודפורמציות, מאפשרות למין האנושי להגיע לחלל החיצון ואף לתכנן את הינתקותו מכדור הארץ. למעשה כמעט ואין היום שום תחום של פעילות אנושית שאיננו משתמש בטכנולוגיות אלו.

מדינה אשר לא תדע ליצור כלים חדשים ולהשתמש בהם בצורה מושכלת לא תצליח לספק לאזרחיה רווחה כלכלית, ביטחונית ואישית ותימנה על המדינות הלא מפותחות.

בשלושת העשורים החולפים הצליחה מדינת ישראל הדלה במשאבים טבעיים והקטנה יחסית בגודלה ומספר תושביה, לפתח טכנולוגיות חדשניות ולבנות כלים מתוחכמים. התעשייה שהתפתחה כתוצאה מיכולות אלו נקראת תעשיית ההייטק והיא מבוססת על הון אנושי שאינו תלוי באוצרות הטבע ובגורמים חיצוניים. תעשיית ההייטק מהווה כיום מרכיב מרכזי בכלכלת ישראל. מוצרי ההייטק המבוססים על פיתוחים ישראליים מהווים כ - 50% מהיצוא התעשייתי של ישראל ומשתווים לכל התעשיות האחרות (פלסטיק, מזון, חקלאות, מתכת וכדו') גם יחד.

ההצלחה הגדולה של ההייטק הישראלי התפתחה ע"י מספר מצומצם למדי של עובדים. רק כ7% מכוח העבודה בישראל הם עובדי תעשיות ההייטק האחראים על יצוא של כ 16- מיליארד דולר בשנה. המשך התפתחותה של התעשייה קשור קשר אמיץ עם יכולתה של מערכת החינוך בישראל להכשיר את בני הנוער במקצועות ההנדסיים בעזרת בתי הספר המקצועיים ובאמצעות לימודי המקצועות הריאלים (פיזיקה,כימיה, ביולוגיה ומתמטיקה) ברמת 5 יחידות בתיכונים. כיום כמות הילדים המסיימים בגרות ריאלית מהווה רק כ- 10% מבני ה- 18 וכ- 20% מהזכאים לתעודת בגרות. כמות הזכאים לבגרות ריאלית רק הולכת ופוחתת ועימה כמות הצעירים שביכולתם להמשיך ללימודי הנדסה, מחשבים, רפואה וביוטכנולוגיה. התוצאה: כמות בוגרי האוניברסיטאות במקצועות המתאימים לתעשיות ההייטק לא צפויה לגדול ואולי אף תקטן בשנים הקרובות. לנוכח צרכי התעשייה זוהי תופעה מדאיגה העלולה להביא למחסור גדול בכוח אדם טכנולוגי. בכנס רעננה 2007 ציין מר אלישע ינאי מנכ"ל מוטורולה ישראל ויו"ר איגוד תעשיות.
האלקטרוניקה [באותה עת] כי בשל הגידול המתמשך בתעשיית ההייטק תזדקק התעשייה עד לשנת 2015 לכ-320,000 עובדים. מאחר וכיום תעשיית ההייטק מעסיקה כ-220,000 עובדים. נזדקק לעוד 100,000 עובדים, מתוכם כ-50,000 מהנדסים ומתכנתים. כמות הבוגרים היוצאים בכל שנה מהאוניברסיטאות והמכללות הינה רק 8,000 בלבד ולכן יש לפעול באופן נמרץ להגדיל את מספרם ל-12,000 לפחות.

כנס רעננה מאמין כי יש לפעול באופן מיידי לשיפור התשתית החינוכית בבתי הספר. יש להתחיל בהחדרת המודעות והחשיבות להכשרה למדע וטכנולוגיה כבר בבתי הספר היסודיים ובחטיבות הביניים. על יסוד תשתית זו ניתן יהיה להגדיל את מספר הלומדים מקצועות טכנולוגים בתיכונים המקצועיים ואת בני הנוער הלומדים לבגרות ריאלית בתיכונים העיונים ברמה שתאפשר להם להמשיך ללימודים גבוהים במקצועות הטכנולוגיים כולל מהנדסים, הנדסאים, טכנאים, רופאים, ביולוגים, חקלאים, ואנשי מחשבים.

הפעולות הדרושות כוללות:
» יצירת תוכנית של משרד החינוך אשר תתמקד בהרחבת המודעות והחשיבות להכשרה למדע וטכנולוגיה כבר בבתי הספר היסודיים
» שיפור התשתית החינוכית הדרושה להכשרתם של מספר הלומדים לבגרות ריאלית בחטיבות הביניים וכן בתי הספר התיכונים מקצועיים ועיוניים כאחד.
» יצירת חוגים ותוכניות העשרה במקביל למערכת החינוך הרגילה אשר יקדמו את החינוך המדעי טכנולוגי ויסייעו בהעמקת מודעות הציבור (בני בנעור והוריהם) למקצועות המדע והטכנולוגיה
» סיוע התעשייה לשיפור הישגי התלמידים בחטיבות הביניים ובתיכונים

ללא הכשרה באיכות ובהיקפים מתאימים תפגע התפתחותה של תעשיית ההייטק, ועימה תושפע לרעה כלכלת ישראל. להתפתחויות אלו עלולה להיות השפעה שלילית משמעותית גם על בטחון ישראל ורווחת אזרחיה.
 
Infrastructure  |  Plastic  |  Medical  |  Mobile  | 
 
תפריט על סדר היום 
 
פוקוס חברות Top 5
חדשות המנכ"לים
דרושים מתחמים
הבמה  
  חדשות
 
 
  מנכ"לים
 
נדב ארבל נעם פרוימוביץ
אלי משה בנצי ברנדס
 
 
 
מנוע חיפוש   |   הייטק   |   דרושים   |   Goto-Mobile בניית אתרים לסלולר
 
RSS   |   תקנון   |   צור קשר
 
מחשוב ענן
ניהול קשרי לקוחות
אבטחת מידע
 
בינה עסקית
ניהול ידע
ניהול מסמכים
 
בנקאות ביטוח
תיירות מלונאות
אופנה טקסטיל
 
חינוך אקדמיה
קמעונאות
חקלאות
 
קידום אתרים
דרושים הייטק
 
Cloud Computing
Virtualization
Security
 
Storage
Network
ERP
 
CRM
BI
QA
 
KM
SaaS
SOA
 
BPM
BPO
DRP
 
Outsourcing
Semiconductor
Telecom
 
Mobile
Backup
DMS
 
ידעטק  |  ידע טק  |  ידע-טק


Navigation