דף הבית |   פוקוס חברות   |   שיחת היום   |   המנכ"לים   |   דרושים   |   מתחמים   |   הבמה  
 
  כניסת חברה   |   אתר סלולארי אתר סלולארי  
ידעטק - מנוע חיפוש הייטק
חברות   חדשות   אנשים   דרושים   מילון  
חיפוש מתקדם
  מציאת פתרון טכנולוגי   |   חברות הייטק   |   פרסם אצלנו  
  Private Zone:     Login     Dashboard   |   Jobs   |
 
  הישאר מעודכן!    צור התראת דוא"ל עבור:  Xioma
חדשות
ניהול פרויקטים בסביבה טכנולוגית - מה בין ניהול פרויקטים בסביבת NPD לבין סביבת IT
 
מאמר זה יסקור וימחיש את ההבדלים בין מערכי ניהול הפרויקטים עבור סביבות NPD וסביבות IT. הבנת הדומה והשונה בפרויקטים מדיסציפלינות שונות (שלמראית עין נראות דומות) הינה צעד ראשון והכרחי בגיבוש מערך ניהול פרויקטים אפקטיבי

קובי שוורץ 21/05/09 | 01:37
שלוט בפרסומת שכולם רואים - בחר את Xioma
 
 
 
 
מאמר זה יסקור וימחיש את ההבדלים בין מערכי ניהול הפרויקטים עבור סביבות NPD וסביבות IT.
הבנת הדומה והשונה בפרויקטים מדיסציפלינות שונות (שלמראית עין נראות דומות) הינה צעד ראשון והכרחי בגיבוש מערך ניהול פרויקטים אפקטיבי
.

עולם ניהול הפרויקטים מציג פיתרונות ורטיקאליים שונים לתעשיות שונות.
ברשימת התחומים להן ניתן למצוא פתרונות ניהול פרויקטים ניתן למצוא בין היתר את התעשיות הבאות:
» IT
» NPD\ R&D
» Power, Energy
» Engineering & Construction
» Aerospace & Defense
» Professional Services & Consulting

טעות רווחת היא כי מערך ניהול הפרויקטים עבור סביבות NPD וסביבות IT הינו זהה. אופי הפרויקטים, אופי פעילות הארגון ובעלי העניין השונים יוצרים סביבת ניהול פרויקטים עם דרישות ייחודיות לכל סוג ארגון. הדגש במאמר זה הינו על סביבות ה NPD וה-IT אולם אפשר ורצוי לעמוד על ההבדלים הנדרשים ממערכי ניהול הפרויקטים בין כל שאר סביבות ניהול הפרויקטים השונות.

חברות העובדות בסביבת IT ו- NPD פועלות כיום בסביבה תובענית מאי פעם. על פרויקטים לצאת לפועל במהירות, ביעילות ובאופן תחרותי יותר מבעבר.
למרות שבשני העולמות מדובר על ניהול פרויקטים טכנולוגיים במקרים רבים , אופי הפרויקטים וניהולם שונה מאוד.
בעולם ה-IT, בגלל אופי העבודה הצמוד עם הלקוח, שקיפות, תעדוף, עבודה בין אישית והשגת ROI הם קריטיים.
בעולם ה NPD הדגש הוא על השגת Time to market קצר תוך התמודדות עם אי ודאות גבוהה.
השימוש במתודולוגיות וכלים שאינם מותאמים לסוג הפרויקט (IT & NPD), גורם לשימת הדגשים הלא נכונים בניהול פורטפוליו הפרויקטים, הטיית תשומת הלב הניהולית למקומות שאינם קריטיים והתוצאה האפשרית - בזבוז זמן ניהולי \ עבודה יקר ואובדן מיקוד.

ייזום פרויקט - "מהיכן באים פרויקטים לעולם...."
» פרויקטים בסביבת IT - מקורם של פרויקטים בסביבת IT בגורמים שונים: דרישות אשר עולות מהיחידות העסקיות, רגולציות ענפיות (דוגמת Sarbanes-Oxley) ובפרויקטים אסטרטגיים ביוזמת הנהלת הארגון. סך כל הדרישות עובר תהליך הערכת משמעות, תעדוף ואישור אל מול היחידות הרלוונטיות ב IT. מערך ניהול פרויקטים המספק מענה מלא לתהליכים אלו, מביא ליצירת שקיפות מלאה ליחידה העסקית לגבי כלל תכולות תוכנית העבודה של כל אחת מהיחידות ב-IT וליצירת שפה משותפת בין היחידות העסקיות לבין הIT.
» פרויקטים בסביבת NPD - מקורם של פרויקטים בסביבת NPDהינו "מרעיון לפרויקט" , מקור הפרויקט במחלקת השיווק או ההנהלה של הארגון - הרעיונות לפרויקט נבחנים בהתאם למדדים מוגדרים הניתנים לשינוי בהתאם לשינויים באסטרטגיית הארגון, לדוגמה חדשנות, "זמן לשוק", זמן החזר השקעה ועוד. מערך ניהול פרויקטים בעל יכולות ניהול פורטפוליו הפרויקטים והמוצרים לאורך כל שלבי פיתוח המוצר עוד מהיותו "רעיון", מביא ליצירת התאמה בין היעדים העסקיים לבין הפעילויות הפרויקטאליות בארגון בהתאם ליכולות משאבי הארגון.

מעורבות לקוח - היכולת לייצר שקיפות

» פרויקטים בסביבת IT - לרוב הלקוח של הפרויקט הוא היחידה העסקית, מעורבות היחידה העסקית בפרויקט באה לידי ביטוי בשני שלבים:
א - בשלב הדרישה - כלומר, בעת יזום ואפיון הדרישה, היחידה העסקית יוזמת את הדרישה לפרויקט ומתעדפת את סל כל הדרישות שלה אל מול ה IT.
ב - הדרישה שהפכה לפרויקט \ הוכנסה לתוכנית העבודה - לרוב היחידה העסקית אחראית לספק אוסף דרישות מפורטות, לאשר אפיונים פונקציונאליים, לבצע בדיקות קבלה ועוד. מערך ניהול פרויקטים התומך בתהליכים אלו מאפשר מעורבות ושקיפות מלאה לאורך כל שלבי הפרויקט, בין היחידה העסקית ובין ה IT, לגבי התקדמות מגוון הדרישות ומועדי יישומם.

» פרויקטים בסביבת NPD - למעשה אין לקוח ממשי, הלקוח בפרויקט NPD הנו השוק הפוטנציאלי ולכן הוא חיצוני לפרויקט. מערך ניהול פרויקטים בסביבה זו מספק שקיפות ותמונת מצב עדכנית המותאמת לבעלי עניין שונים בארגון דוגמת ההנהלה, מחלקת השיווק וסביבת הפיתוח המטריציונית עד אחרון המפתחים. עוזר לארגון לנהל את Pipe-Line הפרויקטים ומציג בכל זמן נתון, את הפרויקטים הקריטיים לארגון, מהו הנתיב הקריטי בכל פרויקט וכיצד לתעדף את המשימות השונות בתוך ובין הפרויקטים השונים.

מחזור חיי הפרויקט

» פרויקטים בסביבת IT -
פרויקט בסביבת IT מתנהל לרוב על-פי מחזור חיים קשיח. קרי, דרישה, אפיון, אישור אפיון, פיתוח, בדיקות מסירה ובדיקות קבלה. ליחידה העסקית חלק אקטיבי בהתקדמות הפרויקט.
» פרויקטים בסביבת NPD - מחזור חיי פרויקט בסביבה זו מחולק לשני שלבים עיקריים:
R&D - שלב זה כולל בתוכו מחזור חיי פיתוח המכיל שלבים דוגמת בדיקת ההיתכנות ופיילוט \אב טיפוס. מעצם מהותם, פרויקטים מסוג זה הנם חדשנים ודורשים מומחיות טכנולוגית רבה. ישנו דגש רב על מומחיות משאבים ולכן מערך ניהול הפרויקטים מאפשר תכנון מחודש במקרה של שינויים, ומולו לבצע תרחישי בדיקות (What If) ולבחון את השפעתם על סביבת העבודה הרב-פרויקטאלית הינו בעל ערך רב לארגון. בשל חדשנות תוצרי שלב זה, אי הוודאות שבו היא רבה, ארגונים שונים בוחרים בשיטות שונות לניהול אי וודאות זו.
Engineering - שלב זה כולל בתוכו את ניהול גרסאות המוצרים. מהות הפרויקט הינו בתכולות ובפונקציונאליות הנוספת למוצר. לרוב בפרויקטים מסוג זה נדרש מערך ניהול הפרויקטים לעבודה עם תבניות על בסיס פרויקטים וידע קודם בארגון וליכולת עבודה מטריציונית מלאה, בה מספר מנהלי משאבים עובדים במקביל למנהלי הפרויקטים, בשלב זה אי הוודאות פוחתת יחסית לשלב הפיתוח.

מערך ניהול פרויקטים התומך בתהליכים אלו, משקף את תמונת סך כל הדרישות למשאבים ביחידות הארגוניות השונות לפי מיומנות והגדרת תפקיד, עוזר בהשמת הכישרונות "Talents" והמשאבים הנכונים בפרויקטי הנכונים,ממקדת ועוזר בשימור הידע הארגוני ובכך מביא לקיצור זמני השקה של פרויקטים עם עדיפות אסטרטגית לארגון.

דרישות עקרוניות מפיתרון ניהול פרויקטים
הדרישות המשותפות עבור גיבוש מערך ניהול פרויקטים אפקטיבי בסביבת NPD ובסביבת IT הן:
» ניהול לוחות זמנים פרויקטאלי ותלויות בין פרויקטים.
» יכולת ניהול התראות מונחה מאורעות - הגדרת אירועים בפרויקט שבעקבותיהם ישלחו התרעות לרשימות תפוצה מוגדרות.
» ניהול משאבים ארגוני, קבלת תמונה אינטגרטיבית ופרטנית של המשאבים בארגון לפי דרישה ארגונית,כישורים, הגדרות תפקיד ועוד.
» יכולות דיווחי סטאטוס ברמות שונות.
» יכולת ניהול ומעקב פיננסי תכנון לעומת בפועל, תזרים מזומנים ועוד.
» גמישות ויכולות ביצוע תכנון מחודש תוך ניתוחי What If.
» אינטגרציה והצגת מידע ממערכות נוספות בארגון.
» תמיכה בסביבות עבודה שונות ובמבנים ארגוניים שונים , פרויקטאלי, מטריציוני וביניהם.
» יכולת קבלת התרעות בזמן אמת על אירועים חריגים והשפעתם.
» יכולת עבודה ויצירת תבניות שונות לשם קיצור תהליכי תכנון ושימור הידע הארגוני.
» ניהול סיכונים ברמת הפורטפוליו, הפרויקט ועד רמת חבילות העבודה.
» יכולת תכנון והקצאה בפרויקט ברמות שונות, הקצאה ותכנון משאבים רך לפי מיומנות או הגדרת תפקיד לטווח ארוך וירידה לתכנון מפורט בטווח הקצר.

דרישות ייחודיות מפיתרון ניהול פרויקטים בסביבת IT
» ניהול מחזור חיי דרישה - ניתן לנהל את הדרישות לאורך מחזור חיי כל דרישה וליצור שקיפות ושפה משותפת (מתודולוגיה, תהליכים וזרימת מידע)המערבת את היחידה העסקית ואת ה IT.
» יכולת בחינת משמעויות יישום דרישות, ניתן ליצור סימולציה של משמעות יישום הדרישה כפרויקט והשפעתה על כלל הפרויקטים בארגון.
» יכולת תכנון ובניית תוכנית עבודה ארוכת טווח ע"י שימוש בהקצאות רכות ותכנון מפורט לטווח הקרוב.
» ניהול תהליך תעדוף רב משתתפים הכולל יכולת סימון ערך מכל אחת מדרישות הלקוחות.

דרישות ייחודיות מפיתרון ניהול פרויקטים בסביבת NPD
» ניהול מחזור חיים פרויקט - מרעיון לפרויקט ניהול מחזור חיים מלא עוד משלב היוזמה לפרויקט ועד לניהול תוך בחירת היוזמות ליישום בראיית מדדים מונחי אסטרטגיית הארגון.
» ניהול פורטפוליו המוצרים - יכולת ניהול פורטפוליו פרויקטים עבור מוצר, ניהול ומעקב תכולות וגרסאות מוצר כפרויקטים שונים וביצוע ניתוחים בראיית המוצר.
» יכולת ניהול אי הוודאות בתצורה שאינה דטרמיניסטית תוך הרצת מספר תרחישים לפרויקט בודד או לקבוצת פרויקטים.


PSNext מספקת מענה מלא למגוון אתגרים אלו, הן בסביבת IT והן בסביבת NPD
PSNext הנה מערכת חדשנית לניהול פרויקטים בארגונים המבוססת כולה על פלטפורמת WEB ומאפשרת ניהול מלא של כל מרכיבי הפרויקטים באופן מודולארי הניתנות ליישום באופן הדרגתי. ל PSNext מספר פתרונות ורטיקאליים ביניהם פתרונות ייחודיים עבור סביבות NPD ו IT התומכים באופן מלא בכל הדרישות המגוונות ממערך ניהול הפרויקטים בסביבות עבודה אלו
.
 
IT  |  Testing  |  Finance  |  RT  |  SOX  |  Risk Management  | 
 
תפריט על סדר היום 
 
פוקוס חברות Top 5
חדשות המנכ"לים
דרושים מתחמים
הבמה  
    בחירת הגולשים
  חדשות
 
 
  מנכ"לים
 
ברק רגב ברק עילם
עוזי נבון נדב ארבל
 
 
 
מנוע חיפוש   |   הייטק   |   דרושים   |   Goto-Mobile בניית אתרים לסלולר
 
RSS   |   תקנון   |   צור קשר
 
מחשוב ענן
ניהול קשרי לקוחות
אבטחת מידע
 
בינה עסקית
ניהול ידע
ניהול מסמכים
 
בנקאות ביטוח
תיירות מלונאות
אופנה טקסטיל
 
חינוך אקדמיה
קמעונאות
חקלאות
 
קידום אתרים
דרושים הייטק
 
Cloud Computing
Virtualization
Security
 
Storage
Network
ERP
 
CRM
BI
QA
 
KM
SaaS
SOA
 
BPM
BPO
DRP
 
Outsourcing
Semiconductor
Telecom
 
Mobile
Backup
DMS
 
ידעטק  |  ידע טק  |  ידע-טק


Navigation