דף הבית |   פוקוס חברות   |   שיחת היום   |   המנכ"לים   |   דרושים   |   מתחמים   |   הבמה  
 
  כניסת חברה   |   אתר סלולארי אתר סלולארי  
ידעטק - מנוע חיפוש הייטק
חברות   חדשות   אנשים   דרושים   מילון  
חיפוש מתקדם
  מציאת פתרון טכנולוגי   |   חברות הייטק   |   פרסם אצלנו  
  Private Zone:     Login     Dashboard   |   Jobs   |
 
  הישאר מעודכן!    צור התראת דוא"ל עבור:  TCS
חדשות
קונסולידציה של יישומים - למי מתאים, מתי ואיך בכלל מבצעים?
 
בעוד ארגונים רבים מחפשים דרכים לקצץ בהוצאות התפעוליות שלהם ולפשט את ניהול מערכות המידע, הם שוקלים לעיתים גישות שונות לביצוע קונסולידציה. בין הגישות השונות בולטת קונסולידציה של יישומים המציעה יתרונות משמעותיים, במיוחד כאשר היא מבוצעת תחת פלטפורמה אחת, לדוגמא: מערכת ההפעלה Linux.

אייל מוסקל 09/08/09 | 11:49
שלוט בפרסומת שכולם רואים - בחר את TCS
 
 
 
 
אייל מוסקל, סמנכ"ל בחברת TCS מסביר את הסיבות ללמה ואיך מגיעים לסיום המוצלח של המהלך

בעוד ארגונים רבים מחפשים דרכים לקצץ בהוצאות התפעוליות שלהם ולפשט את ניהול מערכות המידע, הם שוקלים לעיתים גישות שונות לביצוע קונסולידציה. בין הגישות השונות בולטת קונסולידציה של יישומים המציעה יתרונות משמעותיים, במיוחד כאשר היא מבוצעת תחת פלטפורמה אחת, לדוגמא: מערכת ההפעלה Linux.

גישת הקונסולידציה של עומס עבודה מעורב (Mixed Workload Consolidation) משמעותה הרצת יישומים הטרוגניים רבים באופן סימולטני על instance אחד של מערכת ההפעלה. גישה זאת יכולה לספק יתרונות רבים, כולל ניצול יעיל יותר של השרתים וניהול פשוט יותר של תשתיות ה- IT בארגון.

ברור שארגונים רבים יכולים להשיג חסכון משמעותי בהוצאות וכן מהימנות מוגברת של היישומים באמצעות קונסולידציות יישומי הארגון תחת תשתית חומרה אחידה. עם זאת, ישנם נושאים רבים שיש לקחת בחשבון, והשגת האיזון הנכון בין בידוד יישומים וניצול משאבים הוא אחד הגורמים הקריטיים להצלחה.

מגמה זאת נכונה במיוחד בתחום מערכות המידע, בשל ההוצאות המופרזות וה- ROI הנמוך שאפיין את השנים האחרונות. אחת התגובות הראשונות להתמקדות בקיצוץ ההוצאות בארגוני IT היתה לנסות ולבצע קונסולידציה של תשתיות השרתים בארגון. בשל הנטייה לעודד "גיבוב שרתים", ארגונים החלו להתנסות בחסכונות משמעותיים בסעיפי ניהול ותחזוקת שרתים באמצעות בקרה. הארגונים מחפשים היום חסכון אפילו עוד יותר משמעותי בהיקפו, באמצעות קונסולידציה של תשתיות השרתים וכן של היישומים הפועלים עליהם, וזוהי ללא ספק משימה הרבה יותר מורכבת, שטומנת בחובה תוצאות משמעותיות ביותר עבור הארגונים. בנוסף לפוטנציאל של חסכון בעלויות, ארגונים שמסוגלים לבצע קונסולידציה של היישומים שלהם, ימקמו את עצמם במקום בו יוכלו לקצור את פירות היותם ארגונים מסתגלים באמת.

בעבר, נפרשו שרתים בשיטה של עומס יחיד - בדרך כלל, יישום בודד רץ על כל שרת. חידושים של הזמן האחרון בחומרה ובתוכנה תומכים בפריסה של שרתים עם עומס מעורב., כשהמשמעות היא שניתן להריץ יישומים הטרוגניים רבים על שרת בודד.

לגישה זו יתרונות רבים, כשאלה העיקריים שבהם:
» הפחתת עלויות תפעול השרתים
» שיפור רמות השירות
» הקטנת השטח הנדרש עבור השרתים
» העלאת רמת אבטחת המידע
» ניצול טוב יותר של משאבי המיחשוב
» הגברת הסטנדרטיזציה
» שיפור הזמינות והמהימנות
» בקרה טובה יותר של משאבי ה- IT הארגוניים

לפני שארגון מתחייב לנקוט בגישה זאת, יש לקבוע מהם היישומים המועמדים לקונסולידציה וכיצד יש לבצע את התהליך. הדבר מצריך גישה לוגית ומערכתית המבטיחה כי כל היישומים תואמים יחד עם קביעת הדרך האידיאלית לפריסתם.

האתגר

ממבט ראשון נראה כי קונסולידציה של יישומים מסובכת יותר מקונסולידציה של שרתים רק באופן אינקרמנטלי. עם זאת, בעוד קונסולידציה של שרתים מורכבת מהעברה של שרתים לניהול תשתיות מרכזי ומניעת כפילויות, הרי שקונסולידציה של יישומים כוללת הפעלה במקביל של יישומים רבים ועצמאיים, על אותה החומרה. בפועל, קונסולידציה של יישומים מעוררת מספר שאלות:
» כיצד ניתן להבטיח רמות שירות בין יישומים?
» כיצד ניתן להבטיח שיישום פגום אחד לא יפגע ביישומים אחרים?
» כיצד ניתן להתאים בין דרישות סותרות של יישומים ל- patches שונים במערכת ההפעלה?

מובן מאליו שכל יוזמה לקונסולידציה של יישומים היא בעלת פוטנציאל להיכשל, אלא אם שאלות אלה ועוד רבות אחרות נלקחות בחשבון והפתרונות להן מאותרים מבעוד מועד.

הנושא הראשון הממתין להתייחסות הוא מציאת שיווי המשקל הנכון בין בידוד יישומים לבין ניצול משאבים. בעולם אידיאלי, כל יישום אמור להיות מבודד לגמרי מהיישומים האחרים הרצים על התשתית המשותפת, כשבד בבד כולם ביחד מגיעים לניצול אופטימלי של המשאבים. לרוע המזל, העולם אינו אידיאלי, וככל שמשיגים יותר בידוד, כך מנצלים פחות טוב את המשאבים, ולהיפך.

ניהול יישומים מבוזרים יכול להיות יקר ומסובך. כדי להפחית עלויות ולהגביר את ביצועי היישומים, אנשי מערכות המידע מאחדים את בסיסי הנתונים, את שרתי יישומי ה-web, ואת היישומים הקריטיים בארגון תחת מערכת ההפעלה Linux. יחס העלות/ תועלת, היציבות והגמישות של Linux, הפכו אותה למערכת ההפעלה הצומחת ביותר בתעשיית ה-IT הנוכחית. בנוסף למערכת הפעלה יציבה, קונסולידציה של יישומים דורשת חומרה אמינה ותוכנת ניהול המבטיחות זמינות וביצועים של היישומים.

מניסיוננו, מספר היבטים של קונסולידציות יישומים מבוססת Linux:
קואורדינציה של פריסת תוכנה יישומית: ארגונים חייבים להיות מסוגלים לתכנן התקנות תוכנה, שדרוגים ותחזוקה של מאות ואפילו אלפי שרתים מבוססי Linux.
ניהול השירות: ברגע שהישומים מועברים ל-Linux, לאנשי ה-IT חייבת להיות האפשרות למדוד ROI וזמני תגובה מההתחלה ועד לסוף.

מתודולוגיה

שלבים עיקריים בקונסולידציה


בקונסולידציה של יישומים, ההתמקדות היא על זיהוי יישומים כפולים, כאלה שניתן להוציא ל- outsourcing או להיפטר מהם, הפחתת מספר ה- instances של יישומים ובסיס נתונים, ביצוע הגירה של instances מרובים של היישומים מפלטפורמות שונות, ביצוע סטנדרטיזציה של פתרון יחיד ליישומים ולבסיסי נתונים וכיוון ביצועי היישום לשם התאמה לדרישות הספציפיות.

אחרי לא מעט פרויקטים מורכבים שכאלה, אנחנו מאמינים שמצאנו את הדרך הנכונה ביותר לביצוע:

הערכה של הקונסולידציה
בשלב זה יש לבצע הערכה של יישומים ובסיסי נתונים, תוך שיקול צרכים עסקיים, השפעות השינויים, עלות כוללת של בעלות (TCO) ו-ROI.

ניתוח
בשלב זה מפתחים כלים להשגת בידוד של יישומים וקונסולידציה של יישומים.

עיצוב
בשלב זה מתבצע עיצוב מתודולוגיית הגיבוי, הניהול ותוכנת הביניים (Middleware).

יישום
בשלב זה מתבצע פרויקט פיילוט, המבוסס על תוצאות השלבים הקודמים. באמצעות ביצוע פיילוט קונסולידציה של מספר יישומים במקום של כל הסביבה, ניתן להבטיח שהארגון ייצא נשכר מהמהלך הכולל.

השלבים בקונסולידציה של יישומים:
כל פרויקט של קונסולידציה של יישומים מתנהל בשלבים שנועדו להבטיח הצלחה בהתאם לצרכים שהוגדרו בהצעה לביצוע הקונסולידציה. שלבים אלה כוללים:
» שלב 1 - הערכה מתוכננת ומפורטת
» שלב 2 - פיתוח והתאמה של כלים
» שלב 3 - בדיקת ההגירה
» שלב 4 - הגירת היישום
» שלב 5 - קבלה
» שלב 6 - התקנה, אחריות ותמיכה

כאמור, אחרי שביצענו בהצלחה אצל עשרות רבות של לקוחות ברחבי העולם קונסולידציה של יישומים, פיתחנו מתודולוגיה ברורה הכוללת הגדרה יעילה של תהליכים ושיטות עבודה:

1. בחרו בסיסי נתונים ומערכות הפעלה שולטים ורווחים בשוק. בצעו קונסולידציה סביב בסיסי נתונים ומערכות הפעלה פתוחים שיריצו יישומים רבים ככל האפשר.

2. השתמשו ב-API-ים שניתן להעביר מפלטפורמה אחת לאחרת, וכן בשפות ובכלים גנריים ככל האפשר, שיבטיחו את האפשרות לעבור פלטפורמות ללא בעיות. ככלל, העדיפו SQL גנרי על פני תחביר ספציפי לספק, ככל שזה מתאפשר.

3. יישומים מודולריים, יישומי web ועיצוב תלת שכבתי אחר הם כולם פחות יקרים ויותר קלים לצורך ביצוע קונסולידציה, מאשר עיצובים מונוליתיים. הסיבה - חלק מהיישום יכול להיות משולב מבלי שזה ישפיע על שכבות יישום אחרות.

4. השתמשו ב- sign-on אחד ו-directories מבוזרים. הימנעו מ- directories מובנים בתוך היישום והשתמשו (כחלופה פחות טובה) בכלי סינכרוניזציה single sign-on כדי להקל על קונסולידציה של יישומים ללא הפרעה לשמות משתמש וססמאות קיימות.

5. עצבו כך שתהיה התאמה לזמינות גבוהה. אם נשים את כל הביצים בסל אחד, נצטרך לשמור עליו מאוד בזהירות. הרצת יישומים קריטיים מרובים על שרת אחד פירושה uptime הרבה יותר משמעותי. חובה לפתח אמצעים לכפילות שיאפשרו עבודה בזמן כשל ותוכניות להתאוששות מאסון.

6. דאגו לאפשר גמישות ורטיקלית (scale up) והוריזונטלית (scale out). גמישות הוריזונטלית (באמצעות שימוש ב- clustering מרובה חומרה) הרבה יותר זולה במונחי השקעה ראשונית והיא מאפשרת להשיג את היחס המירבי של עלות/ תועלת, תוך שאינה מגבילה את סוגי היישומים הנתמכים.

7. האצילו סמכויות domains מנהליים. זהו אחד האתגרים הטכנולוגיים הגדולים ביותר בקונסולידציה של יישומים, וגורם מכריע לתופעת גיבוב השרתים מלכתחילה. חבילות תוכנה רבות אינן תומכות ב-domains מנהליים או האצלה. טכניקות של וירטואליזציית מערכות או מחיצות בשרתים עשויות להיות היחידות האפשריות עבור יישומים מסוימים.

זה הרי ברור שארגוני IT רבים יכולים להשיג חסכון משמעותי בהוצאות ואמינות משופרת של היישומים באמצעות קונסולידציה של היישומים לתשתית חומרה משותפת. עם זאת, יש לקחת בחשבון נושאים מורכבים רבים, בהם ההשפעה שיש להשגת שיווי המשקל הנכון בין בידוד יישומים לבין ניצול משאבים, הקריטי להצלחת המהלך.

עבור רוב הארגונים הגדולים, אין כנראה אסטרטגיה יחידה שתעבוד בכל מצב. במילים פשוטות, ליישומים שונים יש צרכי בידוד שונים וכל אסטרטגיה מקיפה חייבת להיות מספיק גמישה כדי לאפשר מענה לצרכים אלה.

בוקסה נפרדת

קונסולידציה של שרתים ויישומים - דוגמא של IBM zSeries

Linux for zSeries consolidation
זוהי דוגמה מצוינת לקונסולידציה של שרתים. ישנם יישומים רבים בהם ניתן להשתמש עבור פרויקט מהיר של קונסולידציית שרתים. בהם: שירותי web, File/ print, Mail/ messaging, קונסולידציית יישומים ארגוניים, Data management, פיתוח יישומים, zSeries offering for Linux, Hosting ופתרונות e-business.

WebSphere Application Server for zSeries
WebSphere Application Server על ה-zSeries מספק דרך מהירה לסייע להפחתת עלויות, כמו גם להפחתת מורכבות הארכיטקטורה. שילוב IBM WebSphere Application Server עם zSeries (הזמינים במערכות ההפעלה z/OS ו- Linux) מיועד לאפשר ביצוע קונסולידציה של שרתי web לוגיים מרובים על חומרה פיזית מרובה לתוך מכונת zSeries אחת. בפועל, המשמעות היא חיסכון בהוצאות התפעול, הוצאות על החומרה וכן הפחתה כללית של מורכבות התצורה.

ניתן לבצע קונסולידציה של היישומים ב- WebSphere Application Server הרץ תחת z/OS או על Linux for zSeries. קונסולידציה של שרתי web על z/OS מאפשרת לנצל את האינטגרציה שיש ל- WebSphere Application Server for z/OS עם מערכת ההפעלה z/OS, יחד עם האפשרות למנף את האיכויות של חומרת zSeries. בנוסף, קונסולידציה של Web servers on Linux ל- zSeries יכולה לסייע להגירה קלה והשגה של ערך תוך זמן קצר, תוך מינוף חומרת ה- zSeries.

* הכותב הוא סמנכ"ל בחברת TCS מקבוצת TATA המתמחה באינטגרציה של פרויקטי IT מורכבים
 
Consolidation  |  IT  |  Infrastructure  |  DB  |  Software  |  Data Security  |  Outsourcing  |  Virtualization  |  DRP  |  Hosting  |  Backup  |  Web Application  | 
 
תפריט על סדר היום 
 
פוקוס חברות Top 5
חדשות המנכ"לים
דרושים מתחמים
הבמה  
    בחירת הגולשים
  חדשות
 
 
  מנכ"לים
 
ברק רגב ברק עילם
עוזי נבון נדב ארבל
 
 
 
מנוע חיפוש   |   הייטק   |   דרושים   |   Goto-Mobile בניית אתרים לסלולר
 
RSS   |   תקנון   |   צור קשר
 
מחשוב ענן
ניהול קשרי לקוחות
אבטחת מידע
 
בינה עסקית
ניהול ידע
ניהול מסמכים
 
בנקאות ביטוח
תיירות מלונאות
אופנה טקסטיל
 
חינוך אקדמיה
קמעונאות
חקלאות
 
קידום אתרים
דרושים הייטק
 
Cloud Computing
Virtualization
Security
 
Storage
Network
ERP
 
CRM
BI
QA
 
KM
SaaS
SOA
 
BPM
BPO
DRP
 
Outsourcing
Semiconductor
Telecom
 
Mobile
Backup
DMS
 
ידעטק  |  ידע טק  |  ידע-טק


Navigation