דף הבית |   פוקוס חברות   |   שיחת היום   |   המנכ"לים   |   דרושים   |   מתחמים   |   הבמה  
 
  כניסת חברה   |   אתר סלולארי אתר סלולארי  
ידעטק - מנוע חיפוש הייטק
חברות   חדשות   אנשים   דרושים   מילון  
חיפוש מתקדם
  מציאת פתרון טכנולוגי   |   חברות הייטק   |   פרסם אצלנו  
  Private Zone:     Login     Dashboard   |   Jobs   |
 
חדשות
האיגוד הישראלי לתעשיות מתקדמות IATI
 
קרין מאיר רובינשטין (צלם: יורם רשף)
קרין מאיר רובינשטין (צלם: יורם רשף)
מפרסם את דו"ח תעשיית מדעי החיים של ישראל לשנת 2018

מערכת ידעטק 14/05/18 | 04:20
 
 
 
 
בשנת 2017 הושקעו קרוב ל 1.2 מיליארד דולר בחברות מדעי החיים;
משקיעים מקומיים המשיכו להגדיל את מעורבותם בתעשייה ורשמו כ-40% מסך ההשקעות בתחום

האיגוד הישראלי לתעשיות מתקדמות (IATI), ארגון הגג של תעשיות ההייטק ומדעי החיים בישראל, מפרסם היום דו"ח מקיף על תעשיית מדעי החיים הישראלית, לקראת כנס MIXiii Biomed 2018 שיתקיים ב-15-17 במאי, בארגון IATI וכנס תערוכות.

הדו"ח מלמד כי בשנת 2017 תעשיית מדעי החיים בישראל ממשיכה לשגשג, עם מספר גדל והולך של חברות מדעי החיים בישראל שמוקמות מדי שנה. כיום פועלות בישראל כ-1,450 חברות העוסקות בתחום מדעי החיים, ומעסיקות יותר מ -85,000 עובדים - גידול של כ- 10,000 עובדים לעומת שנה קודמת. כ -1,307 חברות מדעי החיים הוקמו בישראל בעשור האחרון (2008-2017) ומחציתן עדיין פועלות. בהיבט ההשקעות, נרשם שיא של כ- 1.2 מיליארד דולר שזרמו לתעשייה בשנה שעברה, - גידול של 40% לעומת שנה שעברה וכ- 400% לעומת ההשקעות לפני כעשור.

במקביל לגידול במספר החברות, מצביע הדו"ח על כך שמגמת הגידול בחלקן של ההשקעות בחברות הנמצאות בשלבים מאוחרים יותר, אשר נמצאות בשלבי ההכנסות הראשוניות והצמיחה בהכנסות, נמשכת גם ב- 2017, וכך גם מספר העסקאות בהן מעורבות חברות אלה. מגמה נוספת שנמשכת ב- 2017 היא הגידול בסכומים שהושקעו בעסקאות עם גיוסים הגבוהים מ- 20 מיליון דולר, שהגיעו השנה לשיא של 656 מיליון דולר, לעומת 452 מיליון דולר ב- 2016.

מגמה נוספת שנמשכת בשנת 2017 ועליה מצביע הדו"ח היא גידול בסכום הגיוס הממוצע אשר גדל באופן משמעותי בשנת 2017 והגיע לשיא של 8.86 מיליון דולר. מגמה זו נמשכת מאז 2009, אך מעניין לראות כי על פי הדו"ח, לראשונה בעשור האחרון, סכום הגיוס הממוצע עלה לחברות בכל השלבים, וכי בשנת 2017 הוא היה גבוה משמעותית מהממוצע של 10 השנים האחרונות. בחברות המו"פ ובשלבי ההכנסה הראשונית הגיע סכום הגיוס הממוצע לרמתו הגבוהה ביותר בעשור האחרון.

מימון

מתוך סך השקעות של 1.2 מיליארד דולר בחברות מדעי החיים בשנת 2017, סכום של כ- 476 מיליון דולר (40%) הגיעו ממשקיעים מקומיים. זהו גידול משמעותי בהשוואה להשקעות המקומיות בענף מדעי החיים בשנים קודמות שהסתכמו לכ- 323 מיליון דולר (38%) וכ- 267 מיליון דולר (28%) בשנים 2016 ו- 2015, בהתאמה. הדו"ח מצביע על כך שהעניין בתחום מדעי החיים בישראל על ידי משקיעים מקומיים וזרים כאחד גדל זו השנה החמישית ברציפות.
חלקן של קרנות הון סיכון ישראליות בהשקעות בחברות מדעי החיים בישראל בשנת 2017 עמד על כ- 141 מיליון דולר, המהווים 12% מסך ההשקעות בחברות מדעי החיים בישראל וזאת בדומה לשנה שעברה, אך מעל הממוצע לשלוש השנים האחרונות.

בעשור האחרון גייסו חברות מדעי חיים מישראל יותר מ- 3.7 מיליארד דולר בנאסד"ק, כאשר רוב הסכום, מעל ל- 2.3 מיליארד דולר, גויס בין השנים 2014 ו- 2015. בשנת 2017, 12 מתוך 36 החברות הישראליות במגזר מדעי החיים הנסחרות בנאסד"ק גייסו כ- 673 מיליון דולר בהנפקות ראשוניות ובהנפקות המשך, גידול משמעותי בהשוואה לשנה הקודמת. מנגד, המשקיעים בבורסה בתל אביב נותרו זהירים, ושלוש חברות בלבד ממגזר מדעי החיים גייסו בבורסה בתל אביב סך של כ- 17 מיליון דולר.
שנת 2017 הייתה שנה ראויה לציון בהקשר של עסקאות הרכישה של חברות ישראליות, כאשר השוק המקומי הולך בעקבות המגמה העולמית הגוברת של מיזוגים ורכישות. הדו"ח מציין כי שלוש מתוך 10 עסקאות הרכישה הגדולות ביותר שנעשו בישראל בתחום ההיי-טק בשנת 2017 הן של חברות מתחום מדעי החיים. השנה ראינו את הרכישה הגדולה ביותר של חברה ישראלית מתחום מדעי החיים (נוירודרם), בסכום של כ- 1.1 מיליארד דולר, אשר הייתה העסקה השנייה בגודלה בישראל ב-2017.

בריאות דיגיטלית כמנוע צמיחה לאומי
בחודש מרץ 2018, אישרה ממשלת ישראל תכנית לאומית לקידום תחום הבריאות הדיגיטלי, בעלות של 264 מיליון דולר במשך חמש שנים. זהו חלק מהתכנית לקידום שקיפות וחדשנות במחקר הרפואי במטרה להציב את מערכת הבריאות הישראלית בחזית החדשנות הרפואית בעולם. התוכנית צפויה למשוך חברות גלובליות ולעודד אותן לפתוח מרכזי מו"פ בישראל. בכך, התוכנית לא רק תורמת לחברות הסטארט-אפ הישראליות בתחום מדעי החיים, אלא גם להגדלת הנוכחות העולמית של ישראל.

יצוא מישראל של מוצרי מדעי החיים
תשעה אחוזים מהיצוא התעשייתי של ישראל ב- 2017 היה של מוצרים הקשורים בתרופות. יצוא מוצרי התרופות והמוצרים הרפואיים מישראל בשנת 2017 הגיע ל- 9 מיליארד, ותרם חלק משמעותי של כ- 39% מכלל יצוא תעשיית ההי-טק המקומית.
בעוד היצוא התעשייתי עלה ב -1.2% במונחים דולריים, ל -22.8 מיליארד דולר, היצוא התרופתי עלה ב -9% והגיע לשיא שנתי של כל הזמנים בענף זה. יצוא הציוד הרפואי עלה ב -7% ל -1.5 מיליארד דולר, לעומת 1.4 מיליארד דולר ב -2016. היצוא לבריטניה, שהוא שוק היצוא השני בגודלו והגדול ביותר באירופה, עלה ב -33% ב -2017 והגיע לשיא של כ- 3.8 מיליארד דולר.

שת"פ תעשייה-אקדמיה וחברות המסחור (TTO) בישראל
מדו"ח IATI ו- PwC Israel, עולה כי התחום המוביל בפרסומים מקצועיים בישראל בתחום המדע הוא תחום הרפואה, ובפער ניכר, ולאחריו תחום הביוכימיה - שניהם מתחום מדעי החיים. מגמת העלייה במספר הפרסומים הישראליים גבוהה יחסית לשאר העולם - בעוד שמספר הפרסומים המדעיים הכולל ברפואה ירד בעולם, אחוז הפרסומים בישראל בתחום גדל ב -8%.
בשנה האקדמית 2016/2017 גדל מספר הסטודנטים החדשים בתחומי הטבע והטכנולוגיה באוניברסיטאות ובמכללות והגיע לכ- 17,240 סטודנטים - עלייה משמעותית של כ -6% לעומת השנה הקודמת. זהו הגידול המשמעותי ביותר בעשר השנים האחרונות בתחומים אלה.
לחברות מסחור יש תפקיד חשוב במגזר מדעי החיים בישראל, שכן פטנטים רבים, חברות ההזנק (סטארט-אפים) והסכמי הרישיון בתחום, מקורם בשמונה אוניברסיטאות מחקר ו- 11 מוסדות מחקר ובתי חולים ברחבי הארץ. חברות המסחור הגישו 635 בקשות פטנטים מקוריות בשנת 2016, והיו מעורבות בהקמת 34 חברות הזנק.

בסך הכל, הוגשו בשנת 2016 6,425 בקשות לפטנט, לעומת 6,904 פטנטים בשנת 2015, ירידה של כ- 7%. התחומים העיקריים בהם היו בקשות חדשות לפטנטים היו מדעי החיים (43%), כימיה ומטלורגיה (27%) ופיסיקה (12%). למרות הירידה במספר הבקשות, חלה עלייה משמעותית של 17% בתחום מדעי החיים.

קרין מאיר רובינשטין, מנכ"לית IATI: "המספרים מדברים בעד עצמם, אין ספק שתעשיית מדעי החיים בישראל נמצאת בהתפתחות מואצת ומהווה נדבך משמעותי במשק הישראלי, כאשר רק בשנה האחרונה גייסה התעשייה כ- 10,000 עובדים ועובדות לשורותיה. החלטת הממשלה ממרץ האחרון להקמת תוכנית לאומית לקידום תחום הבריאות הדיגיטלי, בעלות של 264 מיליון דולר במשך חמש שנים, הנה מבורכת וצפויה להגביר מגמה זו. חשובה לא פחות היא הצבעת האמון של המשקיעים המקומיים בתעשייה, עם 40% מסך ההשקעות בתעשיית מדעי החיים. במקביל, ניצב בפנינו אתגר לאומי משמעותי של הבאת חברות רב לאומיות בתחום מדעי החיים לישראל, וכארגון הגג של התעשייה אנו פועלים בשיתוף עם הממשלה להבאת חברות בתחום מדעי החיים בכלל והפארמה בפרט."

יקי ינאי, יו"ר משותף וראש תחום מדעי החיים ב-IATI ומנכ"ל משותף בחברת פלוריסטם: "אנו שמחים מאוד לראות גידול מתמשך במספר חברות מדעי החיים בישראל, במקביל להבשלת המוצרים והמוצרים הפוטנציאליים שלהן, והפיכתן לזרזי צמיחה חשובים במשק הישראלי. תעשיית מדעי החיים בישראל הפכה למעסיקה גדולה בתעשיית החדשנות בישראל והיא תורמת באופן משמעותי לצמיחה העקבית שלנו בתוצר. דו"ח IATI מדבר בעד עצמו: יותר חברות, יותר השקעות, יותר הכנסות ויותר תעסוקה. IATI גאה לשמש ארגון הגג של תעשייה מעוררת השראה זו. תפקידה של ישראל הוא להוביל שגשוג, רווחה ובריאות לכל העולם. אנו מאמינים כי בשנים הקרובות, עשויה להיות הזדמנות ענקית עבור תעשיית מדעי החיים שלנו להיות מובילה עולמית. ישראל באמת הופכת לאומה של מדעי החיים ".

לדברי עומר גביש, שותף בתחום מדעי החיים ב- PwC Israel, שסייע בכתיבת הדו"ח יחד עם קלאודיו ירזה, מנהל תחום מדעי החיים ושותף ב- PwC Israel, "2017 עמדה בסימן גידול בגיוסים של חברות ישראליות בתחום מדעי החיים, ובמיוחד גיוסים בנאסד"ק. אמון המשקיעים הגובר תרם בין היתר להערכות שווי גבוהות יותר, אפשר לחברות ציבוריות לגייס את ההון הדרוש להן, ולא פחות חשוב מכך - עורר את שוק ההנפקות הראשוניות. אנו מאמינים כי מגמה זו תימשך גם ב- 2018, ואנו רואים חברות שכבר גייסו סכומים משמעותיים ברבעון הראשון של 2018 ורבות אחרות שנמצאות בשלבים מתקדמים לקראת גיוס כספים בהמשך השנה".
 
HealthCare  |  StartUp  |  Medical  |  Finance  | 
 
תפריט על סדר היום 
 
פוקוס חברות Top 5
חדשות המנכ"לים
דרושים מתחמים
הבמה  
  חדשות
 
 
  מנכ"לים
 
ברק רגב ברק עילם
עוזי נבון נדב ארבל
 
 
 
מנוע חיפוש   |   הייטק   |   דרושים   |   Goto-Mobile בניית אתרים לסלולר
 
RSS   |   תקנון   |   צור קשר
 
מחשוב ענן
ניהול קשרי לקוחות
אבטחת מידע
 
בינה עסקית
ניהול ידע
ניהול מסמכים
 
בנקאות ביטוח
תיירות מלונאות
אופנה טקסטיל
 
חינוך אקדמיה
קמעונאות
חקלאות
 
קידום אתרים
דרושים הייטק
 
Cloud Computing
Virtualization
Security
 
Storage
Network
ERP
 
CRM
BI
QA
 
KM
SaaS
SOA
 
BPM
BPO
DRP
 
Outsourcing
Semiconductor
Telecom
 
Mobile
Backup
DMS
 
ידעטק  |  ידע טק  |  ידע-טק


Navigation